Fides se je včeraj odzval na dopis ministrstva za zdravje, češ da je njihov umik neracionalen, saj bo spremenjeno vrednotenje dežurstev začelo veljati šele 1. januarja 2011. Kot je za Dnevnik poudaril Damjan Polh, se Fides ne gre političnih igric. V Fidesu namreč menijo, da želi vlada nastalo problematiko potisniti v čas po lokalnih volitvah, zaradi česar doslej še ni zmogla volje za konstruktivni pogovor z zdravniki.

V pregretem ozračju se je včeraj znašla še zahteva Mladega foruma SD, naj se predsednik zdravstvenega sveta prof. dr. Rajko Kenda za svoje izjave opraviči. Kenda pa meni, da mladost in neizkušenost deklic in dečkov nista zadostno opravičilo za pamflet, ki so ga napisali.

Še 159 zdravnikov je v zadnjem tednu umaknilo soglasja za prostovoljno dodatno nadurno delo, kar pomeni, da se je za to solidarnostno potezo doslej odločilo že 2011 zdravnikov. "Med njimi je precej zdravnikov, ki sploh niso člani Fidesa. Gnev zdravnikov zaradi ravnanja vlade je presegel celo naša pričakovanja," je za Dnevnik včeraj povedal podpredsednik Fidesa Damjan Polh.

Vladni nedialog s sindikatom

Predsedstvo Fidesa se je včeraj odzvalo na dopis, ki ga je 29. julija vsem zdravstvenim zavodom poslal Janez Remškar, generalni direktor direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje, v katerem umik soglasij s 1. septembrom ocenjuje kot "neracionalen, saj bo zakon o sistemu plač v javnem sektorju (ZSPJS) glede novega vrednotenja dežurstev začel veljati s 1. januarjem 2011". Po mnenju sindikata zdravnikov in zobozdravnikov bi "vlada želela problematiko umika zdravniških nesoglasij potisniti v čas po lokalnih volitvah, a ker to počne izključno zaradi politično-oblastnih razlogov, ki ne vključujejo skrbi za zdravnike, bolnike ali zdravstveni sistem, na to igro ne pristajajo". Damjan Polh zatrjuje, da se Fides ne gre političnih igric, ampak opozarja na vladni nedialog s sindikatom: "Vlado smo opozarjali naj ne ravna enostransko, a je ZSPJS vendar že začel veljati. Ministrstvo za zdravje pa ni naredilo nič, da bi nastalo situacijo preprečilo. Trikrat smo z ministrom Dorijanom Marušičem pili kavo, konkretnih predlogov z njegove strani pa nismo dobili. Ministrica Krebsova očitno ne ve, kako je zdravstvo organizirano, in se obnaša kot slon v trgovini s porcelanom. Fides je ravnal korektno, vsem zdravstvenim ustanovam smo dali mesec dni časa, da se pripravijo na delo v novih razmerah." Po Polhovih besedah je ministrstvo za zdravje namesto rešitev za nastalo zagato doslej iskalo le pravne interpretacije delovnopravne zakonodaje.

Dampinške cene

Fides pričakuje, da bodo direktorji zdravstvenih ustanov zdravnikom ponujali delo prek podjemnih pogodb. Polh zato opozarja, da to dejansko pomeni zniževanje vrednosti nadurnega dela, saj so cene dela po podjemnih pogodbah nižje od plačila, ki bi ga zdravnik za isto delo dobil v zavodu, kjer je zaposlen. Dopušča pa možnost, da bo kdo od zdravnikov privolil v te "dampinške cene". Polh zatrjuje, da ministrica Krebsova javnost zavaja in laže: "Zavaja s tem, da govori o 90-odstotnem plačilu nadurnega dela, a toliko bi dobili samo za praznično, nočno nadurno delo. Toliko bomo dobili ne na svojo osnovo, ampak na osnovo dežurnega delovnega mesta, ki bo nižje od osnove. Torej je to laž."

Polh se strinja s predsednikom zdravstvenega sveta Rajkom Kendo, ki pravi, da je "vsak zdravstveni minister, ki reformo zdravstva začne z napadom na zdravnike in jo želi izpeljati med stavko zdravnikov, hkrati pa pričakuje njihovo sodelovanje, skupaj z reformo obsojen na neizbežen propad, saj velja, da so zdravniki hrbtenica zdravstvenega sistema in ključni partner pri reformnih posegih". Je pa podpredsednik Fidesa skeptičen do odločitve ministra Marušiča, naj zdravstveni svet do 1. januarja 2011 pripravi reorganizacijo dežurnih in urgentnih mest. Zdravstveni svet je po njegovem strokovno posvetovalno in ne organizacijsko telo.

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov se je vedno pripravljen pogovarjati, vendar bo morala "vlada, ki je enostransko posegla po dodatkih za plačilo zdravnika v najtežjih pogojih dela, vzpostaviti prvotno stanje oziroma nadomestiti tisto, kar je zdravnikom vzela". Po Fidesovih navedbah gre za "skromnih 13 milijonov evrov prihranka v zdravstveni blagajni, kar pomeni manj kot pol odstotka vseh sredstev, ki jih državljani namenimo za zdravstvo".

Po mnenju predsedstva Fidesa, "ministrstvo za zdravje zdravnike tudi tokrat nagovarja s figo v žepu, še zlasti ker doslej ni našlo ne politične volje in ne moči za konstruktiven pogovor z zdravniki, zdravniškim sindikatom in drugimi socialnimi partnerji, kaj šele za nasprotovanje zakonodaji, ki slabi in destabilizira zdravstveni sistem". Za komentar Fidesovih stališč smo zaprosili tudi na ministrstvu za zdravje, od koder pa so nam včeraj sporočili, da njihovih stališč ne bodo komentirali.