Pogajanja namesto pravnih razlag

Podpredsednik Fidesa Damjan Polh je ob tem izrazil pripravljenost za pogajanja z vlado: "Še vedno je čas, da pridemo do nekih skupnih rešitev. Namesto da bi se ukvarjali z razlago zakonov, bi lahko sedli za skupno mizo in našli rešitev iz te zagate. Čakamo, da bo minister za zdravje Dorijan Marušič prišel s konkretnimi predlogi, nato pa se lahko usedemo za mizo in pogajamo". Tudi Polh pričakuje, da oblike dežurstev, kakršna je bila do sedaj, najverjetneje nikoli več ne bo.

Fides ob tem ostro nasprotuje neobvezujoči razlagi ministrstva za zdravje, po kateri letna kvota 170 nadur, na katero se ob umiku soglasij sklicuje Fides, pravno ne obstaja. Po besedah pravnega svetovalca Fidesa Bojana Popoviča vlada s svojo razlago "ustvarja pravni nered".

V UKC je soglasja umaknilo 608 zdravnikov, torej 90 odstotkov tistih, ki dežurajo, je povedala Helena Mole s tamkajšnje ginekološke klinike. "Desetletja smo delali mnogo več od zakonskih okvirov, ob enostranskih potezah vlade pa tega ne moremo več," je poudarila Moletova. Dodala je, da so zdravniki, ki so preklicali soglasja, že do konca junija povprečno opravili 300 do 400 nadur. Kvoto so mnogi tako že "oddelali", tudi če bi upoštevali vladno razlago, po kateri ta znaša 482 nadur letno.

Za plačilo glede na težavnost

Ministra za zdravje Dorijana Marušiča veseli, da je prišlo do preobrata in se je Fides pripravljen pogajati. Poudarja, da bo treba pri tem najti dolgoročne rešitve in reorganizirati zdravstveni sistem vključno z dežurstvi. Tako naj bi postavili mrežo dežurnih mest, dežurstva pa plačevali glede na težavnost posameznega mesta.

Iskanje avtentične razlage v državnem zboru glede letne kvote nadur bi bilo po njegovih besedah neprimerno, zavodi pa naj sledijo razlagi, ki so jo pripravila tri ministrstva in služba vlade za zakonodajo. Glede na sporočilo direktorjem zdravstvenih zavodov naj ti po umiku soglasij ne bi več dajali soglasij za delo pri drugih delodajalcih. Marušič se strinja s tem, da bodo zdravstveni zavodi, ki so močno odvisni od dela zdravnikov iz drugih zavodov, pri tem imeli večje težave. To po njegovem zgolj potrjuje, da je reorganizacija skupaj z združevanjem v zdravstvu nujno potrebna. Po prvih ocenah bi po umiku soglasij v UKC Ljubljana "zmanjkalo" okoli 150 zdravnikov, je še pojasnil Marušič, natančne številke za celo Slovenijo pa še niso znane.

V bolnišnicah medtem že ugotavljajo, da se bodo ob umiku zaradi pomanjkanja zdravnikov, še zlasti anesteziologov, podaljšale nekatere čakalne dobe za nenujne posege. Vse nujne primere bodo obravnavali pravočasno, zatrjujejo. V UKC Ljubljana pričakujejo težave pri rednem programu na področju kirurgije, urnike dela za september pa bodo pripravili, ko bodo imeli točne podatke o umiku soglasij po posameznih enotah. V UKC Maribor, kjer je soglasje do srede umaknilo 257 oziroma 61 odstotkov zaposlenih zdravnikov, so že pripravili več scenarijev organizacije turnusnega dela, je pojasnil direktor Gregor Pivec.