"Cena je zaradi višjih stroškov pridelave na meji sprejemljivega in še omogoča obnovo breskovih nasadov. Položaj je težak. Vsi skupaj si moramo prizadevati za ohranitev proizvodnje," je povedal predsednik KZ Vipava Janez Valič. Direktor nabave v Fructalu Uroš Lozej pa dodaja, da Fructal deluje na konkurenčnem trgu, da se morajo obnašati tržno in da bodo letos v Vipavski dolini odkupili 1800 ton breskev, lani pa so jih kar 2900 ton. "Po naši oceni je cena primerljiva s cenami v drugih evropskih državah, kot so Italija, Srbija ali Španija. Zaradi kvalitete, ki jo dobimo v Fructalu, je celo nekoliko višja. Predvidoma bo odkup za okoli 200 ton manjši od načrta," pravi Lozej.

Pridelovalec breskev iz Potoka v spodnji Vipavski dolini Franc Vodopivec je prepričan, da je v danem trenutku cena za breskve dobra. "Pogajanja smo začeli s 24 centi za kilogram, kolikor so ponudili v Fructalu. Nato je bila izhodiščna cena dva centa višja, toliko kot so breskve na italijanskem trgu. Končali smo pri 29 centih, kar ni optimalno za kmeta. Mi smo predlagali 33 centov za kilogram. Toda v teh kriznih časih moramo pomagati Fructalu, kot smo storili tudi v preteklosti. Za nikogar ne bi bilo dobro, če bi se zalomilo."

Kmetje bodo breskve dobili plačane v treh obrokih. Robert Čečko iz Dornberka v spodnji Vipavski dolini, ki ima pet hektarov breskovih nasadov, breskve v glavnem prideluje za Fructal. Konzumnih ima zelo malo. "Prvo plačilo dobimo novembra, nato pa januarja in marca. To je veliko bolje, kot je pri grozdju. Za lanski pridelek grozdja še ne vemo, koliko bo cena, predlanskega pridelka pa še niso dokončno poplačali."

Družba Fructal in KZ Vipava tudi v letošnjem letu nadaljujeta sodelovanje pri obnovi sadovnjakov v Vipavski dolini in na Goriškem. V letu 2008 so skupaj uspešno posadili pet tisoč sadik breskev, lani 16.000, v letošnjem letu pa so Vipavsko dolino obogatili z 12.868 novimi breskovimi sadikami. Letošnji odkup bo trajal do sredine avgusta.