Vsak Američan, starejši od dveh let, dobiva petino potrebnih kalorij s tekočino, predvsem s sladkanimi napitki, trdijo strokovnjaki za prehrano v inštitutu Unilever Health.

Za Evropo podobnih podatkov ni, vendar naj bi vsak odrasel Evropejec popil na leto okoli 80 litrov takih napitkov, kar pomeni skoraj devet kilogramov sladkorja. Prav zaradi tega naj bi imeli ljudje neprestane težave s svojo telesno težo, ker pijače človeka ne nasitijo. Ljudje ne jedo manj, če več pijejo. Kalorije, ki jih vsebujejo pijače, se zato seštevajo s kalorijami, ki jih vsebuje hrana. Lepljiva limonada tako nikomur ne koristi, le zobem škoduje.

Niti sadni napitki naj bi po ameriškem mnenju človeku ne koristili. V nasprotju s sadjem ne vsebujejo dovolj hranljivih vlaken in v velikem kozarcu pomarančnega soka je kar 115 kalorij, kar je petnajst kalorij več kot v kozarcu kokakole. Sadni sokovi bi lahko bili primerna alternativa sadju, vendar je v njih preveč soli. Kozarec soka na dan tako lahko nadomesti le enega od petih priporočenih sadežev ali porcij zelenjave. Čisti sokovi brez dodatkov so sicer koristni, popolnoma pa ne morejo nadomestiti svežega sadja ali zelenjave. Pri tem še ni zanesljivih podatkov, kako vpliva na primer stiskanje čistega pomarančnega soka na zaščitne snovi v sadežu.

Le veliko čaja

Dva litra tekočine naj bi človek popil vsak dan, pri čemer je voda edina tekočina, ki jo človek resnično potrebuje za uravnoteženo prehrano, pravijo ameriški strokovnjaki. Ta znanstvena spoznanja so bila lansko leto objavljena v strokovnem časopisu Journal of Clinical Nutrition skupaj z navodili za pravilno vnašanje tekočin v telo. Priporočila so seveda prirejena ameriškemu načinu življenja, vendar naj bi veljala tudi za ostali svet.

Voda je tako nujna za presnovo telesa in ga preskrbuje s pomembnimi minerali, kot sta kalcij in magnezij. Skoraj enako dobro prenaša človeško telo umetno sladkane pijače in čaj ali kavo, ki ne vsebuje preveč kofeina. Predvsem čaj ima pomembne količine antioksidantov, ki so tako koristni za človekovo zdravje. Poskusi pri živalih so pokazali, da čaj varuje pred rakom, vendar pri ljudeh to ni dokazano. Druge raziskave so pokazale, da čaj nedvomno spodbuja delovanje imunskega sistema, krepi kosti in zobe ter zmanjša tveganje za nastanek ledvičnih kamnov. Kdor na dan popije več kot tri skodelice črnega čaja, verjetno zmanjša tveganje za srčni infarkt. Pet skodelic zelenega čaja na dan naj bi po najnovejši japonski študiji zmanjšalo tveganje za bolezni srca in ožilja za šestnajst odstotkov. Črni čaj varuje krvne žile, vendar samo v primerih, če ga pijemo brez mleka. Redno pitje kave zmanjša možnosti za nastanek starostne sladkorne bolezni (tudi če je kava brez kofeina), z določenimi pogoji pa tudi črevesnega raka in parkinsonove bolezni.

Drugače kot so verjeli še pred nedavnim, niti kava niti kofein neposredno ne povečujeta možnosti za nastanek bolezni srca ali srčni infarkt. Tudi krvi tlak se po pitju kave le neznatno poviša; le pod neugodnimi pogoji lahko vpliva kava na težave, povezane z srcem. Nefiltrirana kava povečuje koncentracijo "slabega" holesterola. O kofeinu pravi nedavna študija naslednje: kdor dnevno zaužije manj kot 400 miligramov kofeina (toliko ga je v štirih skodelicah močne kave), ne bo imel višjega pritiska niti se mu ne bodo povečala tveganja za srčne bolezni, osteoporozo ali povečan holesterol.

Mleko in vino naše mladosti

Mleko brez ali pa z malo maščobe je na tretjem mestu priporočljivih pijač, saj je glavni vir kalcija, vitamina D in pomembnih proteinov in je skoraj nepogrešljivo za rast kosti posebno pri otrocih in mladoletnikih. Mleko pa ima še mnogo drugih koristnih mineralnih snovi. Kot njegov nadomestek je mogoče v sili uporabljati tudi sojino mleko, obogateno z nekaterimi snovmi.

Toda tudi mleko z malo maščobami ima svojo slabo stran. Tako naj bi se, kadar ga pijemo v velikih količinah, povečala nevarnost za raka na prostati za kar 70 odstotkov, pri ženskah pa naj bi se povečalo tveganje za agresivno obliko raka jajčnikov. Kozarček vina ali piva sem in tja zmanjšuje nevarnost žolčnih kamnov, diabetesa in bolezni ožilja, kar je posledica alkohola, ki je v tej pijači. Toda celo pivo brez alkohola ščiti ožilje, kot so ugotovili v raziskavi univerze v Ulmu. Kdor redno pije večje količina alkohola, tvega poškodbe jeter in demenco. Opozoriti je potrebno tudi na kalorije, ki so v alkoholu. Na seznamu škodljivih pijač je tako še vedno alkohol pred sladkimi pijačami. (ps)