Verski voditelji in predsedniki treh institucij Evropske unije so razpravljali o načinih za odpravljanje revščine in socialne izključenosti, a kakšnega oprijemljivega primera vsaj na novinarski konferenci niso navedli, le načelno so se zavezali k boju proti revščini.

Verski voditelji iz 14 držav članic, med katerimi ni Slovenije, so sicer izrazili podporo socialnim in izobraževalnim ciljem v strategiji Evropa 2020 ter unijo spodbudili, naj si še naprej prizadeva za izboljšanje dostopa do trga dela in bolj usmerjene socialne storitve.

Omenjeni cilji te strategije so, da je treba do leta 2020 število revnih zmanjšati za vsaj 20 milijonov, stopnjo osipa v šolah znižati na manj kot 10 odstotkov ter za vsaj 40 odstotkov zvišati delež oseb, starih od 30 do 34 let, s terciarno ali enakovredno izobrazbo.

Iz revščine z duhovnim vodenjem

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je poudaril, da okoli 84 milijonov Evropejcev živi na pragu revščine ter da je ključno, da najranljivejši pridejo nazaj v sredo naše družbe, pri čemer je po njegovih besedah pomembno "duhovno in čustveno vodenje".

Predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek pa je citiral danskega filozofa Soerena Kierkegaarda, da je "vera najvišja strast v človeškem bitju", in poudaril, da potrebujemo "unijo vrednot", saj se sicer ne soočamo le s finančno krizo, temveč tudi z moralno.

Tudi predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy je poudaril, da vzrok revščine ni povezan le z gospodarsko krizo, temveč tudi s socialno. "EU mora biti unija vrednot, saj je to naša dodana vrednost v svetu," je izpostavil.

Nič o prepovedi ali napovedih prepovedi burk

Manj zgovorni pa so bili predsedniki institucij Evropske unije, ko so dobili vprašanje o tem, kaj menijo o prepovedi burke v javnosti, ki jo je kot prvi v uniji sprejel belgijski parlament, vroča razprava o tem pa poteka tudi v Franciji in Španiji.

"To sodi v nacionalno, ne evropsko pristojnost, zato ne bom zavzel stališča o tem," je dejal Barroso in pojasnil, da unija državam članicam v takšnih primerih ne narekuje, kakšen naj bo njihov odziv. Van Rompuy je dodal, da je njegov odgovor na to vprašanje enak.

Današnje srečanje z verskimi voditelji je šesto v nizu srečanj, ki so se začela leta 2005, in prvo po uveljavitvi Lizbonske pogodbe, ki v členu 17 določa, naj unija vzdržuje odprt, pregleden in reden dialog z verami, cerkvami in svetovnonazorskimi združenji.