Namen poletne šole META humanistika 2010 je bil analitično in sintetično prikazati podobnosti in razlike sedanjega Sredozemlja, opozoriti na specifične lastnosti različnih sredozemskih prostorov, kultur, jezikov, spominov, identitet, estetik in etik in pokazati na njihovo skupnost in univerzalnost. Udeleženci so tudi letos lahko izbirali med tremi različnimi tematskimi sklopi; filozofsko obarvan Estetike in etike, antropološko-literarno usmerjen Avtorji in diskurzi med modernostjo in postmodernostjo ter zgodovinsko-geografski Prostori, spomin in identitete.

Na interdisciplnarni poletni šoli v angleškem jeziku so predavali priznani predavatelji z različnih evropskih univerzah, kot tudi domači strokovnjaki. Skupaj so pripravili več kot 30 predavanj in delavnic, si ogledali sečoveljske soline, preizkusili rujno kapljico v kleti Vina Koper in obiskali Trst z okolico.

»Udeleženci poletne šole META humanistika 2010 so izstopali po svoji samoiniciativnosti,« je povedal vodja poletne šole Borut Klabjan: »poleg organizacije zaključne prireditve so se preizkusili tudi v organizaciji delavnic in okrogle mize, kar je bilo letos prvič.« Prav tako je svoje zadovoljstvo nad poletno šolo izrazila tudi dekanja UP FHŠ, Vesna Mikolič, ki že napoveduje temo naslednje poletne šole, aktualno medkulturnost.

Na koprski humanistiki so zaključili z eno poletno šolo, že s tem tednom pa pričenjajo z drugo, jezikovno šolo Halo, tukaj slovenski Mediteran!. Že 17. leto zapored bo potekal tečaj slovenskega jezika za vse, ki bi se radi naučili slovenskega jezika ali svoje znanje slovenščine še izpopolnili, spoznali Slovenijo in njeno kulturo.