Da zamrznitve pokojnin ne bodo podprli, so odločeni tudi poslanci DeSUS. Ali drugače, DeSUS je trden koalicijski partner, pravijo, toda le do zamrznitve pokojnin, če bi se zgodila.

"Države ne moremo reševati na račun zmanjšanja pokojnin. Treba je pospeševati razvoj gospodarstva in okrepiti prihodke v proračun," je ob tem ostro dodal njihov poslanec Matjaž Zanoškar, a hkrati opozoril, da proračuna tudi ne moremo polniti le s trošarinsko politiko, saj dvig cen, denimo elektrike, najbolj prizadene najšibkejše sloje prebivalstva. Nobeni socialni transferji namreč ne pomagajo, če državo dražimo. "Starejši so že zdaj mnogi na robu revščine in že tako nizkega življenjskega standarda jim ne moremo še zniževati," so dodali Zanoškarjevi poslanski kolegi.

Obe poslanski skupini sicer ocenjujeta, da je pokojninska reforma potrebna, a hkrati tudi, da jo je treba čim bolj uskladiti tako s strankami kot socialnimi partnerji. "Ne bi želeli biti vzrok, da pokojninska reforma pade, a zakona, ki z nami ne bo usklajen, ne bomo podprli," je včeraj dejal vodja poslancev DeSUS Joško Godec. Potrč pa, da je treba v zakon vpeti sporazumne rešitve tudi zato, da se izognejo možnosti veta ali morebitnemu referendumu.

Največ razhajanj med vlado in poslanci DeSUS je o načinu rasti pokojnin. Trenutno je namreč predlagana tako imenovana švicarska formula, po kateri bi se pokojnine usklajevale polovično z življenjskimi stroški, polovično pa z rastjo plač. Nekaj več prostora za pogajanja je, pravijo poslanci DeSUS, pri starosti za upokojitev oziroma delovni dobi, pri čemer v SD poudarjajo, da bi bilo treba ljudi motivirati, da bi si želeli delati dlje. "Z letošnjo razpravo o pokojninski reformi smo dosegli neželen učinek, ko ljudje množično bežijo v pokoj, ker se bojijo nove zakonodaje, čeprav ta še ni niti do konca oblikovana, je opozoril vodja poslancev SD Bojan Kontič