To so nepredvidljive in običajne nesreče v gorah, kjer po Korenovem mnenju velikokrat niti čelada ne bi pomagala.

Podobno kot v sredo pod slapom Sopota pri Poljubinju, ko je kamen ubil 9-letno deklico, so v preteklosti padajoči kamni že povzročili smrt mlajših oseb na Mangartu, dvakrat pod Črno prstjo in pod Krnom. "Ne spomnim pa se nesreče, ki bi se zgodila na kraju tokratne nesreče," je še zatrdil Koren, ki je bil kar 25 let načelnik Gorsko reševalnega centra Tolmin. Nesreče po njegovih besedah ne bi preprečila niti čelada, če bi jo deklica nosila.

Pri večjih skupinah, še posebej če gre za otroke, je priporočljivo predvsem večje število vodnikov, ki poznajo razmere na območju, na katerega se podajajo. Deklica je bila na ogledu slapu Sopota s skupino ptujskih skavtov.

Takih nesreč se po Korenovih besedah ne da preprečiti. Vendar je zadnja nesreča kljub temu pretresla vse gorske reševalce, ki so pomagali pri reševanju. "Veste, človek z leti ne otopi, čeprav vidi vse mogoče nesreče in poškodbe. Če gre za otroka, te pač preprosto pretrese, še posebej ko vidiš, da ne bi mogel pomagati ali celo preprečiti nesreče," je povedal sedanji načelnik GRC Tolmin Žarko Trušnovec.

Podobne razmere, kjer bi lahko na obiskovalce padel kamen, so v skoraj vseh soteskah in kanjonih, kjer so strme stene in voda. Koren je izpostavil predvsem Vintgar in Tolminska korita, kjer sicer struge rek redno čistijo, vendar bi se lahko zgodila podobna nesreča.

S Policijske uprave Nova Gorica so danes sporočili, da v zvezi s smrtjo 9-letne deklice še vedno poteka predkazenski postopek v smeri suma storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti. O svojih ugotovitvah novogoriški kriminalisti sproti obveščajo tudi pristojno Okrožno državno tožilstvo v Novi Gorici.