Medsebojna razmerja v zvezi z izobraževanjem, ki jih delavec in delodajalec uredita s pogodbo o izobraževanju, v celoti zavezuje obe pogodbeni stranki na način in v obsegu, določenem v pogodbi. Če ta določa obveznost delodajalca, da vam je po izobraževanju dolžan zagotoviti ustrezno delovno mesto, vam ga delodajalec mora omogočiti. Vendar je pri tem delodajalec dejansko omejen z obstoječimi možnostmi, zato po navadi tovrstne pogodbe določajo tudi, kaj se zgodi v primeru, ko delodajalec delavcu po uspešno in pravočasno zaključenem izobraževanju tega ne more omogočiti. Po navadi je delavec zaradi tega prost obveznosti, da dlje časa ostane zaposlen pri delodajalcu, oziroma je prost denarne obveznosti, če pri delodajalcu ne ostane zaposlen in si poišče drugo službo. Zato bi bilo treba za natančen odgovor videti vso pogodbo, ki jo imate sklenjeno v zvezi z izobraževanjem. Zelo verjetno pa je, da ste vi prosti svojih obveznosti, ki bi jih zaradi izobraževanja imeli do delodajalca, če ta ne izpolnjuje svojih.

Ste pa vseeno pridobili izobrazbo in ste zaradi tega v teh časih ekonomske krize zato tudi bolj zaposljivi pri drugih delodajalcih, če se boste odločili službo iskati drugje. Seveda se lahko z delodajalcem najprej pogovorite, imate pa tudi možnost, da se tako kot vsi drugi zunanji in notranji kandidati prijavite na prosto delovno mesto, ki bi ga v prihodnosti morebiti razpisal delodajalec, če bi za takšno delovno mesto izpolnjevali pogoje. Vašo vlogo bo delodajalec moral obravnavati (vsaj enakovredno z drugimi), saj imate poleg formalne prednosti tudi dejansko; to je, da poznate podjetje in delovni proces bolje kot preostali zunanji kandidati.

Bolj podroben nasvet bi bil mogoč le ob natančnem poznavanju vaše pogodbe o izobraževanju, za pravno presojo katere je še najbolj pristojen odvetnik. Ta lahko tudi pomaga sprožiti spor pred sodiščem, če bi se izkazalo, da bi ga lahko dobili oziroma da ste pravico do napredovanja celo upravičeni iztožiti.