ŠOUL bo z naslednjim študijskim letom izgubil približno 1,6 milijona evrov oziroma 13,6 odstotka sredstev, ki jih sedaj prejema iz koncesijskih dajatev.

ŠOUL napada nazaj

Kot nam je povedal vir z vrha študentskih organizacij, ki pa se ne želi izpostavljati, datum skupščine nikakor ni izbran naključno, saj ŠOUL do sredine julija nima veta, ker je bil pred dobrim letom in pol izbrisan iz organizacijskih oblik ŠOS, medtem ko so organizacija v Mariboru (ŠOUM) in na Primorskem (ŠOUP) ter Zveza Škis sklepčni in bodo na skupščini glasovali za odvzem sredstev.

Odvzem dela sredstev je po mnenju predsednice ŠOS Katje Šoba korak k boljši "transparentnosti ter k boljšemu nadzoru nad porabo denarja", kar jim je že pred časom svetoval tudi predsednik računskega sodišča Igor Šoltes. Denar, ki ga bodo odvzeli ŠOUL, bodo z raznimi razpisi razdelili študentskim organizacijam, manjši del odvzetih sredstev pa bo ostal na ŠOS.

Medtem se na ŠOUL z vsemi sredstvi borijo za ohranitev denarja. Izvedeli smo, da so najeli odvetniško pomoč. "Tudi napad na Katjo Šoba in zahteva za njen odstop je le maščevanje ŠOUL zaradi predlaganih sprememb," nam je zaupal vir. S tem se strinjata predsednica ŠOS Katja Šoba in predsednica ŠOUP Nika Štraus, ki ob tem še dodaja, da Katjo Šoba podpirajo. Na ŠOUL trdijo, da je bila skupščina sklicana nezakonito in v nasprotju s študentsko ustavo, "zato niti njeni sklepi ne bodo zakoniti," je prepričan predsednik ŠOUL Jernej Štromajer. Poleg tega so na ŠOUL zahtevali tudi sklic izredne seje predsedstva ŠOS, na kateri bodo revidirali delovanje ŠOS od oktobra do zdaj, torej, odkar je predsednica Katja Šoba. "Gre za vsebinsko, in ne poslovno revizijo," je povedal naš vir. Na ŠOUL pa Katji Šoba poleg nezakonito sklicane skupščine očitajo še nepravilnosti v zvezi z uvajanjem elektroniziranega sistema študentske prehrane ter neuspešen dialog z vlado. Seja naj bi bila sklicana že včeraj, a so jo zaradi nesklepčnosti prestavili na četrtek, nad čemer je Štromajer "ogorčen".

Drugi prihodki ŠOUL

Predsednik ŠOUL Jernej Štromajer je pred časom za Dnevnik povedal, da so v minulih letih uspeli prihraniti več milijonov evrov. Samo leta 2008 so uspeli dati na stran več kot 700.000 evrov, leto pred tem pa kar milijon evrov. Prav s prihranjenim denarjem so pred nekaj meseci kupili zemljišče ob klubu K4. Lani so na ŠOUL z naslova koncesijskih dajatev, ki jih je bilo skupaj 13,8 milijona evrov, prejeli približno 5,3 milijona evrov, znesek pa se iz leta v leto spreminja glede na količino študentskega dela. Denimo leta 2008 so na ŠOUL iz koncesijskih dajatev dobili 5,6 milijona evrov.

Naj spomnimo, da je ŠOUL tudi lastnik poslovnega prostora na Beethovnovi ulici 9, večjega dela stavbe na Borštnikovem trgu 2, dela stavbe na Vojkovi cesti 63 s pripadajočimi parkirnimi prostori, polovice stavbe na Kersnikovi ulici 4 in dela stavbe na Kersnikovi ulici 6. Prav tako je ŠOUL solastnik stavbe na Metelkovi ulici 8, od katere na leto pridobi približno 700.000 evrov najemnin, kar bo verjetno pridobival tudi v prihodnje. Kot je ocenil Štromajer, kar ena petina prihodkov organizacije izvira iz drugih virov, ne iz koncesijskih dajatev.