S predlaganimi spremembami zakona o zemljiški knjigi se bo popolnoma odpravilo vse sodne zaostanke v zemljiškoknjižnih zadevah, je na novinarski konferenci po seji vlade napovedal Zalar. "Trenutno je v takem stanju še 39.000 zemljiškoknjižnih zadev," je povedal.

Poleg tega se bo bistveno skrajšal čas vpisa pravice na nepremičnini v zemljiški knjigi. Medtem ko ti postopki zdaj trajajo od meseca in pol do dveh, bodo po novem opravljeni v povprečno največ štirih dneh, je dejal in pojasnil, da bo skrajšanje tega roka omogočila uvedba elektronskega poslovanja z zemljiško knjigo.

Pooblaščeni predlagatelji za vpis v zemljiško knjigo, to so odvetniki, notarji in državni pravobranilci, bodo dolžni poslovati z zemljiško knjigo v elektronski obliki, je poudaril Zalar. Hkrati se uvaja triletno prehodno obdobje, v katerem bo zemljiškoknjižni predlog lahko še vedno vložil tudi posameznik sam. Ob tem mu bo predlog za vpis pomagal sestaviti zemljiškoknjižni referent na sodišču.

S predlaganimi spremembami zakona se bo zelo okrepila pravna varnost, kar je še posebej pomembno v času krize, je poudaril Zalar. Vsak zamik pri vpisu lastninske pravice v zemljiško knjigo namreč lahko povzroči zlorabe, denimo v obliki večkratnih prodaj iste nepremičnine ali pa istočasnega vpisa pravice do iste nepremičnine v različnih zemljiških knjigah.

Z uveljavitvijo novele zakona se bo uvedlo tudi 24-urno poslovanje zemljiškoknjižnih sodišč. Z uvedbo elektronskega poslovanja bo namreč mogoče predlog za vpis vložiti ob vsakem času, je povedal Zalar, kot še eno pomembno novost pa izpostavil koncentracijo sojenja: za odločanje o vseh pravnih sredstvih v zvezi z zemljiškoknjižnimi postopki na pritožbeni ravni bo namreč po novem pristojno višje sodišče v Kopru.

Zemljiškoknjižni postopki bodo za stranke tudi bistveno cenejši. Ministrstvo za pravosodje bo namreč ustrezno znižalo notarsko tarifo in doseglo tudi znižanje sodnih taks. Vlada je tako danes sprejela predlog novele zakona o sodnih taksah, s katero pa se ne znižujejo le takse v zemljiškoknjižnih zadevah temveč tudi v vseh stečajnih postopkih in postopkih prisilne poravnave. Prejemniki denarnih socialnih pomoči bodo plačila sodne takse oproščeni, po novem bo možen tudi odlog plačila, ponekod pa se bodo takse popolnoma odpravile.