Na zunanjem ministrstvu v Moskvi so pojasnili, da so aretirani ruski državljani v ZDA prišli v različnih obdobjih in da niso delovali v nasprotju z interesi ZDA. Izrazili so tudi upanje, da bodo ZDA glede škandala "pokazale razumevanje" in upoštevale "pozitiven značaj" ameriško-ruskih odnosov.

Pričakovanje, da škandal z vohuni ne bo škodil pozitivnim odnosom med Washingtonom in Moskvo, je ob srečanju z nekdanjim ameriškim predsednikom Billom Clintonom na obrobju Moskve izrazil tudi Putin. "Upamo, da bodo tisti, ki cenijo dobre odnose, pokazali razumevanje," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še dejal ruski premier.

Ameriški predsednik Barack Obama medtem škandala z domnevnimi ruskimi vohuni v ZDA ni želel komentirati, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Ameriško zunanje ministrstvo pa je sporočilo, da se odnosi med nekdanjima tekmicama iz časa hladne vojne še naprej izboljšujejo in da je škandal z vohuni le "del vzponov in padcev v diplomatskih odnosih".

"Ne bomo izpustili priložnosti, da zasledujemo skupne interese zgolj zaradi nekaterih zadev, glede katerih se ne strinjamo," je pojasnil predstavnik State Departmenta za odnose z Evropo Phil Gordon in zatrdil, da so ZDA in Rusija že prešle hladno vojno. Po navedbah AP je ministrstvo na ta način skušalo zmanjšati "diplomatsko škodo", ki je nastala ob razbitju vohunske mreže.

ZDA so minuli konec tedna razbile rusko vohunsko mrežo. Zvezni preiskovalni urad (FBI) je namreč aretiral deset domnevnih ruskih vohunov, enega pa so danes areitrali na Cipru. Skupina naj bi več let skušala navezovati stike z ameriškim političnim vrhom in pridobivati koristne informacije za Rusijo.