Afganistan, Pakistan, Irak so tista konfliktna središča, ki z Al Kaido, talibani in ostalimi islamskimi ekstremisti zasedajo večino "kriznega" medijskega prostora. Toda v ozadju tega poročanja ostajajo države, ki jih večletni notranji spori in spopadi potiskajo na rob propada.

Med prvimi desetimi najbolj nestabilnimi državami na svetu, seznam letno objavlja magazin Foreign Policy, ki je v lasti medijske družbe Washington Post, je kar sedem držav z afriškega kontinenta.

Med prvimi desetimi se Afganistan nahaja šele na šestem mestu, Irak na sedmem in Pakistan na desetem mestu.

Prvih pet mest najbolj varnostno ogroženih držav zasedajo afriške države s Somalijo na čelu, ki ji sledijo Čad, Sudan in Zimbabve. Centralnoafriška republika in Gvineja, kjer so v nedeljo potekale volitve, zavzemata osmo in deveto mesto.

Somalija na seznamu najbolj ranljivih držav na svetu vodi že tretje leto, nadzor mednarodno priznane vlade v Mogadišu se ne razteza kaj bistveno dlje od nekaterih predelov glavnega mesta. V večini države "vladajo" radikalne islamske milice, kot sta Al-Shahab in Hizbul Islam.

Pripadniki zadnje so pred dobrima dvema tednoma ubili dva nogometna navijača, ki sta po televiziji na skrivaj spremljala svetovno nogometno prvenstvo v Južni Afriki. Militantni pripadniki te skupine so v neki vasi vdrli v hišo, kjer so spremljali tekmo med Argentino in Nigerijo in ob begu "zasačenih" ustrelili dva moška.

V Somaliji islamisti prepovedali spremljanje nogometnega prvenstva

Eden od vodij te militantne skupine je izjavil, da so gledalci nogometnega prvenstva kršili islamsko pravo. Že leta 2006 je islamska organizacija Islamic Courts Union (zveza islamskih sodišč) prepovedala spremljanje svetovnega nogometnega prvenstva, obe radikalni islamski milici, ki izhajata iz te organizacije sta sledili tedaj izrečeni prepovedi. Pred somalijsko obalo pirati redno ugrabljajo ladje in zanje izsiljujejo odkupnine, dejansko Somalija že od padca diktatorja Siada Barreja tone v državljanski vojni.

Toda če v Somaliji, Jemnu, Sudanu in Demokratični republiki Kongo vlade nimajo političnega nadzora nad deli svojega ozemlja, je v drugih nestabilnih državah tako, da diktatorjem uspe zadušiti v svojih državah vsakršno gospodarsko in politično življenje. V to kategorijo sodi Zimbabve, kjer je dolgoletni diktator Robert Mugabe, ki je najprej kot ministrski predsednik in kasneje kot predsednik države na oblasti že od leta 1980, uspel državo pripeljati na rob političnega in gospodarskega propada. Samo inflacijska stopnja v zadnjih letih v tej državi znaša 230 odstotkov.

Za Sudan, ki je na tretjem mestu najbolj nestabilnih držav na svetu, bo prihodnje leto prelomno. Delno avtonomni krščanski jug odloča o neodvisnosti in odcepitvi od muslimanskega severa. Ker večina bogatih nahajališč surovin (nafta, železo, zlato, uran) leži na jugu, je le malo verjetno, da bo predsednik Omar Hasan Al Bašir deset južnih zveznih držav pustil oditi po mirni poti. Haaško mednarodno sodišče je že leta 2008 izdalo zaporni nalog za Hasana Al Bašira, odgovoren naj bi bil za genocid v darfurskem konfliktu in za humanitarno katastrofo v zvezi z begunci v Čadu.

Surovine so vzrok tudi za konflikte v Demokratični republiki Kongo, v stalnih bojih za nadzor nad njimi predvsem na vzhodu države je v zadnjih letih tam umrlo okoli pet milijonov ljudi.

Upanja, da bi se razmere v svetovnem merilu v prihodnjem letu izboljšale, je malo. Če se je državam, kot sta Sierra Leone in Liberija, uspelo izvleči iz dvajset najbolj ogroženih držav na svetu, vanje tonejo Iran, Nigerija, Gvatemala in Honduras.