"Razvoj dogodkov na Korejskem polotoku je pokazal potrebo po okrepitvi severnokorejske jedrske oborožitve, s katero bi se lahko zoperstavili sovražni politiki ZDA do Severne Koreje in s tem vojaški grožnji," je po poročanju ameriške tiskovne agencije AP dejal neimenovani predstavnik severnokorejskega zunanjega ministrstva.

Severnokorejske oblasti ob tem niso sporočile, kako naj bi do jedrske oborožitve prišli, poudarili so le, da gre za "nov način". Pjongjang je sicer že v začetku maja sporočil, da so severnokorejski znanstveniki uspešno izvedli jedrsko fuzijo. Tedaj so poudarili, da je uspešno zlitje atomskih jeder dokaz hitrega napredka znanosti in tehnologije v Severni Koreji, znanstveniki po svetu pa so opozarjali, da tovrstna tehnologija Severni Koreji omogoča izdelavo vodikove bombe

Današnja napoved Severne Koreje sicer prihaja le dva dni po koncu vrha voditeljev skupine najrazvitejših držav G8, ki so v Torontu med drugim ostro kritizirali severnokorejski jedrski program. Poleg tega so obsodili tudi marčevski napad na južnokorejsko vojaško ladjo, pri čemer pa Severne Koreje niso neposredno obtožili.

Južna Koreja je medtem prepričana, da je za potopitev ladje odgovoren prav Pjongjang, ki te obtožbe zavrača in je že posvaril, da bi lahko povračilni ukrepi za ta incident, ki jih je Seul že napovedal, sprožili vojno. Južna Koreja si sicer prizadeva, da bi sankcije proti severni sosedi sprejel Varnostni svet ZN.