Kot je sodišče pojasnilo svojo odločitev, člen 12 Konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin vlad, ki se nanaša na pravico do poroke, ne zavezuje k temu, da bi homoseksualcem morale omogočiti možnost porok.

Kot sicer piše v omenjenem členu, imajo moški in ženske, zreli za zakon, pravico skleniti zakonsko zvezo in ustanoviti družino v skladu z domačimi zakoni, ki urejajo uveljavljanje te pravice.

"Nacionalne oblasti so najbolj pristojne, da ocenijo in se odzovejo na potrebe družbe na tem področju, ob predpostavki, da ima poroka globoko zakoreninjene družbene in kulturne konotacije, ki pa se od družbe do družbe razlikujejo," izhaja iz odločitve sodišča.

Primer sta sprožila 48-letni Horst Michael Schalk in njegov partner, 50-letni Johann Franz Kopf z Dunaja, ki se že od leta 2002 z avstrijskimi pravosodnimi organi zaman borita, da bi se lahko poročila. Na koncu sta se obrnila še na sodišče v Strasbourgu, ki pa jima ni dalo prav.

Med 47 državami članicami Sveta Evrope v 21 sicer že veljajo zakoni, ki dovoljujejo sklenitev istospolnih civilnih partnerstev. V šestih državah pa so homoseksualne poroke mogoče, poroča francoska tiskovna agencija AFP.