Po podatkih pristojnih kirgiških oblasti se je v Kirgizistan vrnilo okoli 35.000 beguncev. Da se na jug države vrnilo veliko število ljudi, so potrdili tudi predstavniki Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR), vendar točno število povratnikov še ni znano, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kljub vračanju beguncev ostajajo razmere v državi napete, saj še vedno prihaja do incidentov med podporniki aprila strmoglavljenega predsednika Kurmanbeka Bakijeva in privrženci začasne vlade pod vodstvom Roze Otunbajeve.

Slednja je z namenom zmanjšati napetosti med prebivalstvom prestavila datum predčasnih parlamentarnih volitev z oktobra na prve dni septembra. Točen datum bo znan po nedeljskem referendumu o ustavnih spremembah. Referendum, na katerih naj bi glasovali o parlamentarni ureditvi in zmanjšanju pooblastil predsednika, bi sicer lahko po mnenju nekaterih povzročil nove nemire.

Nasilje v kirgiškem mestu Oš se je razmahnilo pred desetimi dnevi, ko so kirgiške tolpe začele napade na trgovine in domove Uzbekov, s tem pa so se okrepile napetosti med obema etničnima skupinama v regiji, ki so tlele že desetletja. V nasilju je po uradnih podatkih umrlo do 2000 ljudi, okoli 400.000 pa jih je zapustilo domove.

Kirgiške oblasti so odgovornost za izbruh nasilja pripisale nekdanjemu predsedniku države Kurmanbeku Bakijevu, ki je po aprilskih nemirih zbežal iz države. Bakijev vsakršno vpletenost zanika.