Na slovesnosti v Unionski dvorani so se zbrali številni predstavniki tako akademske sfere kot zdravstva in politike, med njimi minister za zdravje Dorjan Marušič, minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič in mariborski župan Franc Kangler.

Diplome, ki po besedah predsednika republike predstavljajo pomemben prispevek k razreševanju problematike pomanjkanja zdravnikov v Sloveniji, je prejelo sedem fantov in štiri dekleta, ki so uspešno zaključili šestletni študijski program splošna medicina na Medicinski fakulteti Univerze v Mariboru.

Mladim diplomantom je predsednik Türk ob tej priložnosti dejal, da se je na področju zdravljenja najlažje izogniti napakam tako, da se verjame pacientu in vnese v odnos med zdravnikom in bolnikom čim več zaupanja.

Pojasnil je, da se je v primeru smrti Bora Nekrepa in makedonskega delavca Ferida Saitija izkazalo, da slovensko zdravstvo kot sistem ni dovolj senzibilno in da ne deluje v nekaterih najbolj kočljivih trenutkih. "Lahko rečemo, da teh primerov ni veliko, vendar mora biti zdravstveni sistem v podrobnosti zastavljen tako, da se ti ne smejo in ne morejo dogajati tako, kakor so se zgodili. Poduk in sporočilo teh primerov, strokovno in etično, morata biti jasna in dokončna. Gre za sistem in ne le za napake posameznikov," je zatrdil.

Obenem je opozoril na nujnost zavedanja odgovornosti, a ne le zdravnika, ampak tudi bolnika. "Najprej z odgovornostjo do lastnega zdravljenja, takoj za tem z odgovornostjo do načina življenja, ki izključuje nepotrebna zdravstvena tveganja, in ne nazadnje z odgovornostjo do okolja in spoštovanja narave z vsemi njenimi produkti, ki lahko bistveno izboljšujejo kakovost življenja posameznika in družbe kot celote," je dejal.

Minister Marušič, ki je kot državni sekretar aktivno sodeloval pri ustanavljanju fakultete, je vesel predvsem novega priliva zdravnikov v slovenski zdravstveni sistem. "To je le pol odstotka, a se bo poznalo. Po tej poti je treba nadaljevati ter ohranjati visoko kakovost, ki jo zdravstveni sistem nudi državljanom, kar je z večjim številom zdravnikov in zdravnic mnogo lažje," je pojasnil.

Rektor Univerze v Mariboru Ivan Rozman je diplomante opozoril, da nosijo veliko odgovornost, ne le v skrbi za zdravje človeka, ampak tudi v ohranjanju dobrega imena novoustanovljene fakultete. "Na podlagi vašega dela se bo ocenjevala kakovost študija in ustvarjal ugled vseh ostalih študentov na tej fakulteti," je dejal.

Dekan fakultete Ivan Krajnc v dobro znanje diplomantov mariborske medicinske fakultete ne dvomi, saj je študij po njegovih besedah sodobno naravnan, evropsko primerljiv in mednarodno uveljavljen. Kot je dejal, imajo najuspešnejši študenti že objavljene prispevke, tudi v mednarodnih strokovnih publikacijah, za fakulteto pa so značilne tudi številne mednarodne izmenjave tako profesorjev kot študentov. "Naši diplomanti bodo zdravniki s pogledom, usmerjenim v svet," je poudaril.