S predlogom je želel predlagatelj, državni svetnik Drago Žura, urediti področje evidenc, izmenjave podatkov, sankcioniranje kršiteljev in tudi krog upravičencev do subvencioniranja študentske prehrane.

Kot je pojasnil predlagatelj novele, bi šlo za koncept prenovljenega sistema, ki bi se uveljavil v prihodnjih mesecih in bi odpravil nekatere anomalije na tem področju. Kot je zagotovil Žura, naj bi bil sistem prijaznejši do študentov in izvajalcev. Predlog bi namreč uvedel elektronizacijo subvencioniranja študentske prehrane, ki bi se izvajala prek mobilnega telefona.

NE zakonu o generični promociji

Državni zbor je danes s 25 glasovi za in 51 proti ocenil, da predlog zakona o generični promociji kmetijskih in živilskih proizvodov, ki ga je v proceduro vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Jožetom Tankom (SDS), ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

Temeljni cilj predlaganega zakona je sistemska ureditev načrtovanja in izvajanja generične promocije kmetijskih in živilskih proizvodov ter informiranja potrošnikov o kakovosti in varnosti kmetijskih in živilskih proizvodov v Sloveniji. S tem naj bi slovensko agroživilstvo in nacionalno gospodarstvo v celoti pridobilo pomembno spodbudo konkurenčnosti in ekonomskega razvoja.

Kmetijski minister Dejan Židan je pojasnil, da vlada predloga SDS ne podpira, ker ne rešuje ustrezno vseh odprtih vprašanj. Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano oziroma v vladi se sicer zavedajo pomena ureditve te problematike, zato pripravljajo svoj predlog zakona. Osnutek je po ministrovih besedah večinoma že usklajen, svet za kmetijstvo in podeželje naj bi ga obravnaval 23. junija.

Poslanci in poslanke so se strinjali, da je zadnji čas, da se zakonsko uredi to področje. Pač pa se večinoma niso strinjali z vsemi predlaganimi rešitvami, zato čim prej pričakujejo vladni predlog zakona z rešitvami, ki bodo sprejemljive oziroma usklajene z vsemi deležniki.