Dotaknila sta se tudi več aktualnih mednarodnopolitičnih vprašanj, predvsem razmer na območju Gaze. Predsednik Türk je državnemu tajniku Svetega sedeža ob tem predstavil svojo humanitarno pobudo za pomoč invalidnim palestinskim otrokom, ki prihajajo na zdravljenje v Slovenijo.

Govorila sta tudi o pomenu prizadevanj za strpnost v družbenem dialogu, ki je edino zagotovilo za reševanje težav, ki jih prinaša gospodarska kriza.

Ob koncu je predsednik Türk ponovil vabilo papežu Benediktu XVI., naj obišče Slovenijo, so še sporočili iz predsednikovega urada.

Bertone o arbitraži: Izid referenduma prispevek k miru, potrebno je sožitje med narodi

Premier Borut Pahor se je v izjavi po današnjem pogovoru z državnim tajnikom Svetega sedeža, kardinalom Tarcisiom Bertonejem, zahvalil Vatikanu za podporo pri iskanju rešitve spora glede meje s Hrvaško. Bertone pa je v imenu Vatikana pozdravil izid referenduma o arbitražnemu sporazumu in ga označil za prispevek k miru v tem delu Evrope.

Bertone je izpostavil pozitiven rezultat nedeljskega referenduma o arbitražnem sporazumu in poudaril, da "je to v korist miru v tem delu Evrope, še posebej med sosednjima državama, ki sta v osnovi prijateljski". "Pomembno je kreniti na skupno pot v prihodnost in rezultat referenduma gre prav v to smer," je dejal vatikanski državni tajnik.

"Sveti sedež se je od začetka iskanja poti za rešitev tega spora postavil na stališče, da je sožitje med narodi potrebno in da je to mogoče samo, če se s pravičnostjo določi meja, če je ta odprta med dvema narodoma in državama," pa je poudaril Pahor.

Spomnil je na nagovor papeža Benedikta XVI. diplomatskemu zboru 11. januarja, ko je izrecno poudaril podporo temu sporazumu. "Slovenska država je to stališče kot tudi stališče drugih državnikov, ki so podprli sporazum, cenila, tako kot ceni tudi komplimente, ki jih danes dobivamo potem, ko je večina slovenskih volivcev sprejela tako pomembno in zgodovinsko odločitev, ne le zase, ampak tudi za druge narode, za mir in varnost v regiji," je še dodal predsednik vlade.

Pahor je ob tem izrazil upanje, da se s svetim očetom "ob primerni priložnosti" srečata, "bodisi v Vatikanu, bodisi, kar bi nam bilo še posebej pri srcu, če papež Benedikt XVI. obišče Slovenijo". Bertone je na to dejal, da bo že v ponedeljek papežu predal vse danes prejete dobre novice - premier Pahor je danes med drugim razkril, da je vprašanje sedeža apostolske nunciature v Sloveniji rešeno. Ob Pahorjevi želji po srečanju s svetim očetom pa je Bertone poudaril, da si Vatikan želi dobrih odnosov s Slovenijo, možnost obiskov v Sloveniji pa bo odvisna od papeževih načrtov za prihodnja potovanja.

Rešeno vprašanje sedeža apostolske nunciature bo v korist ljudi, ne Cerkve

Vprašanje sedeža apostolske nunciature v Sloveniji je rešeno, je po današnjem pogovoru z državnim tajnikom Svetega sedeža, kardinalom Tarcisiom Bertonejem v Ljubljani dejal predsednik vlade Borut Pahor. Bertone je izrazil zadovoljstvo nad to novico in poudaril, da bo to v korist ljudem, ne Cerkvi.

Pahor je ob tem pojasnil, da je vrhovno sodišče 2. junija dokončno razsodilo v tej zadevi.

"Prostor, zagotovljen nunciaturi, je primeren za sedež papeževega zastopnika. To ima svoj pomen," je dejal Bertone in poudaril, da bo to lepo novico že v ponedeljek prenesel papežu. Poudaril je, da "Cerkev ničesar ne prosi zase, ne Sveti sedež in ne vaša lokalna Cerkev". "Prosimo le za prostore, kjer bi lahko izvajali svoje dejavnosti in jih ponudili ljudem, v skupno dobro," je poudaril državni tajnik Svetega sedeža.

"Po skoraj 10 letih smo rešili problem sedeža apostolske nunciature v Ljubljani. Deset let so si moji predhodniki in jaz prizadevali, da bi ta problem rešili in morda neko srečno naključje, morda kaj drugega, je prispevalo k temu, da je srečen konec te zgodbe sovpadal z obiskom državnega tajnika v Ljubljani," je dejal premier.

Pahor in Bertone sta v izjavah po pogovoru na štiri oči sicer odnose med Slovenijo in Vatikanom označila kot dobre. "Morda so tu in tam pogledi, kako naj bi bila kakšna stvar urejena, različni, a ravno zaradi vsestranske poglobitve političnega in tudi osebnega zaupanja verjamemo, da bo mogoče priti do rešitve teh vprašanj," je ob tem dejal Pahor.

Vojaki so s sedanjo duhovno oskrbo zadovoljni

V pogovoru sta se Pahor in Bertone dotaknila tudi odprtega vprašanja (ne)ustanovitve vojaškega ordinariata. "Študija, ki je bila narejena na mojo pobudo, kaže, da so vojaki s sedanjo duhovno oskrbo zadovoljni. Smo pa edina država med članicami Nata, ki institucije ordinariata nima," je dejal Pahor.

Izpostavil je vprašanje, ali bi ustanovitev ordinariata prinesla kako presežno vrednost v duhovni oskrbi, ki je sedaj z vikariatom ni. "Če bi ugotovili, da je temu tako in da s tem niso povezane kake nove lastninske zahteve ali problemi, potem verjamem, da je mogoče voditi odprto javno razpravo tudi o tem vprašanju," je glede ustanovitve vojaškega ordinariata dejal premier Pahor in poudaril, da "se ne mudi".

Kot je dejal, je v pogovoru z vatikanskim državnim tajnikom izpostavil vprašanje, ali je sploh potrebno - če bi do take odločitve prišlo - da je to predmet nove mednarodne pogodbe med Slovenijo in Svetim sedežem, ali pa lahko na podlagi že obstoječe mednarodne pogodbe Slovenija sklene dogovor "zgolj z lokalno Cerkvijo".

Bertone je v zvezi s tem poudaril, da mnoge, tudi tipično laične države sprejemajo ordinariat kot korak h kakovostnejši verski oskrbi in pomoči vsem zaposlenim v vojski in njihovim družinam, kot doprinos miru in v korist varnosti države. "Vatikan ima sklenjene dogovore z državami po vsem svetu. Če izpostavim na primer dogovor z Brazilijo, ta vključuje tudi poseben dogovor glede vojaškega ordinariata. To so lahko primeri, kako se lotiti takih vprašanj brez predsodkov ali neracionalnih čustev, temveč z realizmom," je dejal Bertone.

Pogovori tudi o gospodarski krizi

Sogovornika sta se dotaknila tudi gospodarske krize. Bertone je pohvalil napore slovenske vlade, da bi se Slovenija izognila črnim scenarijem, ki so jih doživele nekatere evropske države, ki so v mnogo slabši situaciji. Izpostavil je predvsem skrb za najnižje sloje prebivalstva.

Pahor se je zahvalil dosedanjemu slovenskemu veleposlaniku pri Svetem sedežu Ivanu Reberniku za njegovo delo v Vatikanu in tudi za to, da bo novi veleposlanici v Vatikanu, to naj bi postala Maja Marija Lovrenčič Svetek, nudil vso pomoč in tudi "neposredno znanstvo s papežem osebno".

Današnji prvi obisk kardinala Bertoneja je eden najvišjih obiskov s strani Svetega sedeža v Sloveniji, saj Bertone v vatikanski hierarhiji velja za drugega človeka, nekako na ravni predsednika vlade. To je tudi prvi tako visok obisk iz Vatikana po obiskih prejšnjega papeža Janeza Pavla II. v Sloveniji maja 1996 in septembra 1999.