V volilnem okraju Piran je arbitražni sporazum dobil 66,97 odstotka podpore, proti pa je bilo 33,03 odstotka volivcev. V dveh volilnih okrajih v Kopru je bila podpora 70,09- oziroma 62,07-odstotna, proti pa je bilo 29,91 oziroma 37,93 odstotka volivcev.

V Izoli je bila tudi najvišja volilna udeležba med tremi obalnimi mesti, in sicer 42,39-odstotna, to je 5461 volilnih upravičencev. V Piranu se je referenduma udeležilo 40,48 odstotka ali 6033 volilnih upravičencev, v dveh koprskih volilnih okrajih pa 39,65 odstotka ali 7493 oziroma 40,16 odstotka ali 9396 volilnih upravičencev.

Klokočovnik je na referendumski rezultat v občini je izjemno ponosen

Visok odstotek podpore arbitražnemu sporazumu kaže na zavedanje Izolčanov in Izolčank, da zdaj ni čas za prepire, temveč za moč argumentov, je v izjavi za javnost sporočil izolski župan Tomislav Klokočovnik. Na referendumski rezultat v občini je izjemno ponosen, občankam in občanom Izole pa čestita "za pogumno in složno odločitev".

Klokočovnik je obenem izrazil upanje, "da bodo tudi ugledni strokovnjaki, ki so pred referendumom izražali dvom v ta instrument za rešitev mednarodnega spora, zmogli svoja znanja in vedenja usmeriti v kvalitetno pripravo dokaznega gradiva, ki bo arbitražnemu sodišču omogočila pravično določitev meje".

"Politika si je zaslužila negativno oceno"

Po mnenju piranskega župana Tomaža Gantarja pa referendumski rezultat kaže, da je pri volivcih zmagala želja, da se vprašanje meje čim prej reši. S prelaganjem odgovornosti glede podpore arbitražnemu sporazumu na volivce si je politika zaslužila negativno oceno, je za STA dejal piranski župan.

Sporazum sam po mnenju Gantarja ni primeren. O tem, ali so imeli prav njegovi podporniki ali nasprotniki, bo pokazal čas, je še dejal. Na sodelovanje s hrvaškimi obmejnimi občinami uveljavitev sporazuma pa po oceni piranskega župana ne bo vplivala. Kot je zatrdil, so se s hrvaškimi občinami že zdaj dobro razumeli in se tudi pogovarjali. "Ne vidim razloga, da bi bilo v prihodnosti kaj drugače," je še dejal.

Popovič obžaluje, da se politika ni znala zmeniti med sabo

Rezultat referenduma bomo spoštovali, saj je šlo za zavezujoč referendum, je v pisni izjavi za javnost sporočil koprski župan Boris Popovič. Popovič je obenem obžaloval, "da je sploh prišlo do tega in da se politika ni znala zmeniti med sabo, saj bi do meje tako prišli veliko hitreje in v obojestransko korist".

"Ocenjujem, da je edini uspeh oz. neuspeh referenduma ta, da so uspeli še dodatno razdvojiti narod, česar pa nam v tem trenutku, pri vseh problemih, ki jih imamo v državi, res ni treba," je še zapisal Popovič. Vlada je z referendumom po njegovih besedah uspela začasno pospraviti vse ostale pereče teme pod mizo.