V neuradnih začasnih delnih izidih Državne volilne komisije so zajeti podatki o glasovanju s 3385 volišč po državi, ki jim morajo prišteti še 543 glasovnic z dveh volišč. Izidi kažejo, da je arbitražni sporazum podprlo 368.085 volivk in volivcev oziroma 51,48 odstotka, proti pa je glasovalo 346.928 volilnih upravičencev oziroma 48,52 odstotka.

Med osmimi volilnimi enotami so arbitražni sporazum podprli volivci v petih, nasprotovali pa v treh volilnih enotah. Največjo podporo sporazumu so namenili volivci v volilni enoti Postojna (za 56,51 odstotka, proti 43,49 odstotka), "za" pa so se izrekli tudi volivci v volilnih enotah Ljubljana - Center (za 56,19 odstotka, proti 43,81 odstotka), Ljubljana - Bežigrad (za 53,68, proti 46,32 odstotka), Maribor (za 52,03 odstotka, proti 47,97) in Novo mesto (za 50,27 odstotka, proti 49,73 odstotka).

Proti arbitražnemu sporazumu pa so se večinsko izrekli volivci v volilni enoti Kranj (za 46,23 odstotka, proti 53,77 odstotka), Ptuj (za 47,10 odstotka, proti 52,90 odstotka) in Celje (za 48,42 odstotka, proti 51,58 odstotka).

V ponedeljek bodo k izidom glasovanja prišteli tudi glasove, ki bodo prispeli po pošti iz Slovenije. Po podatkih ministrstva za notranje zadeve je takšno glasovanje zahtevalo 1278 volivk in volivcev. Na končni izid pa bo treba počakati do 14. junija, ko bodo prešteli še glasovnice, ki bodo prispele po pošti iz tujine - takšno glasovanje je zahtevalo 3257 volivcev -, ter glasovnice z diplomatsko-konzularnih predstavništev.

Volilna udeležba na današnjem referendumu je bila 42,28-odstotna, glasovalo je 721.266 volilnih upravičencev. Največja volilna udeležba je bila v volilni enoti Ljubljana - Center (47,77-odstotna), najmanjša pa v volilni enoti Ptuj (37,51-odstotna). V Kranju je bila udeležba 43,93-odstotna, v Postojni 42,63-odstotna, v volilni enoti Ljubljana - Bežigrad 45-odstotna, v Celju 40,61-odstotna, v Novem mestu 40,23-odstotna in v Mariboru 39,86-odstotna.

Pahor: To je velika zmaga za Slovenijo

Slovenski premier Borut Pahor je po današnji potrditvi arbitražnega sporazuma na referendumu ocenil, da je bila to velika zmaga za Slovenijo. Slovenija se je odločila za pošteno mejo s Hrvaško. Odločila se je, da odpre novo poglavje odnosov," je dejal danes v Ljubljani.

Pahor se je ob nagovoru novinarjem, zbranim v Cankarjevem domu, kjer so predstavniki koalicijskih strank skupaj čakali na rezultate referenduma, najprej pošalil, da je danes že tekel tri ure in pol, da bi si zbistril glavo. "Bilo je vroče, a še zdaleč ne tako, kot je bilo to veliko vprašanje," je dejal, olajšan, ko je rezultat na referendumu pokazal dobrih 51 odstotkov glasov v prid sporazumu.

"Sicer s tesno, a dovolj veliko večino, se je Slovenija odločila za pošteno mejo s Hrvaško," je dejal premier. "Rezultat se zdi tesen. Čeprav ne tako zelo. Rezultat je zelo jasen ob visoki udeležbi na referendumu," je dodal.

Slovenija se je odločila za novo poglavje odnosov s Hrvaško in to so, kot je dejal Pahor, danes že ugotovili tudi s hrvaško kolegico Jadranko Kosor in hrvaškim predsednikom Ivom Josipovićem. "To je sporazum, ki je zelo ugoden za Slovenijo in sprejemljiv za Hrvaško. Oba naroda bosta lahko živela ob meji, ki jo bo postavilo arbitražno sodišče dokončno," je dejal Pahor.

Kot je dodal, bosta oba naroda lahko živela v prijateljstvu. "Problemi bodo ostali, stari in novi, a eno je, če rešujete probleme s prijatelji, drugo pa, če rešujete probleme z nasprotnikom. Z nasprotnikom jih nikoli ne rešite, samo poglobijo se," je poudaril premier.

Dodal je še, da je Slovenija danes "dobila mnogo prijateljev" v vsej mednarodni skupnosti, ne le v Evropski uniji. "To, da je tako subtilno zapleteno in čustveno vprašanje, ki je 18 let dvigovalo temperaturo odnosov med Slovenijo in Hrvaško, dobilo (...) podporo ljudi ob tako visoki udeležbi - to je zmaga Slovenije," je poudaril.

"Je zmaga Slovenije, ki gleda v prihodnost, je zmaga Slovenije, ki rešuje najtežje probleme po mirni poti, je zmaga Slovenije, ki želi (...) uspeti, ker se je tako odločila pred dobrimi 20 leti. In odločila se je pravilno takrat in odločila pravilno, ko je šlo za EU in Nato in odločila se je pravilno zdaj, ko je zaokrožila projekt osamosvojitve," je dejal Pahor.

Zahvalil se je tudi vsem, ki so se danes udeležili referenduma, "še zlasti tistim, ki so glasovali za". Vsem, ki so glasovali proti oz. ki niso šli na volišča, pa je dejal, "da lahko današnji večer preživijo v popolnem spokoju in zavedajoč se, da je za nami zgodovinski dan, ko smo rešili enega strateških velikih problemov, da se zdaj lahko posvetimo drugim," je še dodal Pahor.

Zdaj lahko "z upanjem gledamo na vprašanje naše blaginje, ker bomo imeli, ko se bomo borili zanjo, veliko več prijateljev in razumevanja, kot bi jih morda imeli v primeru drugačne rešitve," je še dodal.

"To je bila prva strukturna reforma, pogoj, da rešimo tudi druge uspešno. In uspelo nam bo. Če ne tej vladi, naslednji vladi, bo uspelo Sloveniji," je še dodal slovenski premier.

Kosorjeva: Pogovori med Hrvaško in Slovenijo gredo naprej

Hrvaška premierka Jadranka Kosor je danes v Zagrebu dejala, da sta se po zaprtju slovenskih referendumskih volišč slišala s slovenskim kolegom Borutom Pahorjem, ki ji je povedal, da Slovenija ne bo več blokirala Hrvaške ter da bosta državi nadaljevali pogovore o vseh odprtih vprašanjih.

Kosorjeva v telefonskem pogovoru za HTV ni želela komentirati možne izide današnjega slovenskega referenduma o arbitražnem sporazumu. Kot je dejala, so "odločitev sprejeli slovenski državljani". Izpostavila je, da je slovenska vlada zelo previdna glede ocen izidov referenduma, sama pa zelo ceni današnjo izjavo Pahorja, ki ji je zatrdil, da Slovenija ne bo več preprečevala hrvaških pogajanj z EU.

Kot je poudarila, je premier Pahor v današnjem telefonskem pogovoru potrdil, da bosta nadaljevala dialog ter da bosta državi zaprli odprta dvostranska vprašanja. Izrazila je prepričanje, da bo Hrvaška kmalu odprla tudi pogajalsko poglavje 31. o skupni zunanji in varnostni politiki. Ob tem je spomnila, da je Hrvaška po dogovoru o arbitražnem sporazumu odprla in zaprla več pogajalskih poglavij kot v prejšnji štirih letih in pol.

Kot je ponovila, je za Hrvaško pomembno, da je po dogovoru o arbitražnem sporazumu o načinu za urejanje spora o meji ločila pogajanja od vprašanja meje ter da bodo vsi postopki glede arbitražnega sporazuma začeli teči po hrvaškem podpisu pristopne pogodbe z EU, "ko bo Hrvaška praktično članica EU".

Hrvaška premierka je še napovedala, da se bosta s Pahorjem znova slišala drevi in jutri zjutraj.

Golobič: Izid referenduma izjemno dober

Izid današnjega referenduma o arbitražnem sporazumu je za prvaka Zaresa Gregorja Golobiča "izjemno dober", relativno visoka udeležba pa mu daje "izjemno visoko legitimnost". Golobič sicer meni, da so tisti, ki danes niso volili, s tem izrekli nezaupnico nasprotnikom sporazuma.

Tisti, ki so danes ostali doma, so namreč po mnenju Golobiča to večinoma storili zato, ker so si rekli, da sta se vlada in parlament "že odločila prav". Zato so po besedah prvaka Zaresa nezaupnico izrekli nasprotnikom sporazuma, ki so jih pozivali, naj gredo in glasujejo proti. Sicer pa je izid referenduma za Golobiča izjemno dober. Kot je poudaril, mu daje "izjemno visoko legitimnost" visoka udeležba, saj je ta na referendumih le redkokdaj takšna, kot je bila danes.

Izid je zato zanj "nedvoumen" in, kot je dejal, nikakor ni tesen, ampak je "najširši možen" in bo dal Sloveniji mednarodnopravno zagotovljen stik z odprtimi vodami. Golobič tudi upa, da se bo slovenska politika zdaj končno zedinila in bo začela skupaj reševati vprašanje meje s Hrvaško. Kot je namreč poudaril, je treba narediti najboljši možen memorandum, v katerem bodo uporabljeni vsi argumenti, tudi tiste, ki jih bosta podali SLS in SNS. "Upam, da se bo SDS temu pridružila in sodelovala s svojimi strokovnjaki in argumenti," je še dodal.

Türk: Slovenija potrdila privrženost arbitraži in mirni rešitvi spora

Predsednik republike Danilo Türk je danes v nagovoru narodu dejal, da je Slovenija z današnjo odločitvijo na referendumu sprejela pomemben korak naprej v reševanju spora o meji s sosednjo Hrvaško ter potrdila privrženost arbitraži in mirni rešitvi spora. "Ta odločitev je legitimna in dokončna," je dejal predsednik.

Kot je dodal, nas že jutri čaka nova faza, in sicer predložitev argumentov arbitraži, da bi dosegli pravično rešitev, ki bo v celoti izpolnila pričakovanja in interese Slovenije. "To delo bo potekalo na podlagi argumentov prava in pravičnosti in brez slehernih izsiljevanj," je zatrdil predsednik. Ob tem je pozval vse, ki lahko prispevajo argumente, naj to tudi storijo.

Zahvalil se je tudi vsem državljanom, ki so danes z dobro udeležbo pokazali privrženost demokratični odločitvi in tako sprejeli dokončno politično odločitev o načinu reševanja mejnega spora s Hrvaško.

Janša: Izgubila je Slovenija

Predsednik opozicijske SDS Janez Janša je v odzivu na izide današnjega referenduma o arbitražnem sporazumu ocenil, da je izgubila Slovenija. Hkrati je priznal, da so izgubili tudi nasprotniki arbitražnega sporazuma.

Kot je še dejal v izjavi za medije v volilnem štabu SDS v Ljubljani, je bilo že pred glasovanjem jasno, da dobrega rezultata ne bo, zdaj, ko je le odstotek razlike med zagovorniki in nasprotniki sporazuma, pa sam ne vidi zmagovalca. Glede na zgolj odstotek razlike, pa je po njegovih besedah izgubila tudi "močna koalicija" zagovornikov arbitražnega sporazuma.

"Izgubila je Slovenija absolutno," je dejal prvak SDS in dodal, da je slovenska vlada "zapravila idealno zgodovinsko priložnost, ko so naši aduti v pogajanjih s sosednjo Hrvaško za dokončno določitev meje najmočnejši".

Ta adut je bil po njegovih besedah prodan "za nekakšen stik, za katerega nihče ne ve, kaj bo". Opozoril je še, da "bomo račun za ta rezultat plačali vsi". Volilno udeležbo na današnjem referendumu pa je označil za slabo.

"Če bi Demos leta 1991 s takšno udeležbo zagovarjal plebiscit oziroma če bi s takšno udeležbo hotel izsiliti plebiscit, bi ga potem takratna opozicija spekla na ražnju," je še dejal. Na današnjem referendumu po njegovih besedah ni šlo "za odpiralni čas trgovin, ampak za "odločanje o enem od temeljnih elementov slovenske državnosti in suverenosti".

Račun bo po njegovih besedah prišel v obliki sodbe arbitražnega sodišča. Takrat bo, je dejal Janša, potrebno pogledati zemljevide, ki jih je vladna koalicija pred referendumom pošiljala po domovih. V zvezi s tem je predsednik SDS pozval vse, naj te zemljevide shranijo.

Na tem zemljevidu je vladna koalicija, kot je še dejal, kot maksimalistično zahtevo Slovenije postavila 80 odstotkov Piranskega zaliva, "skratka vnaprej pristala na delitev Piranskega zaliva in se vnaprej odpovedala tretjini sedanjega teritorialnega morja, ki ga Slovenija ima".

Na vprašanje, ali je na današnjem referendumu šlo tudi za glasovanje med premierom Borutom Pahorjem in Janšo oziroma vlado in opozicijo, je predsednik največje opozicijske stranke dejal, da bi bil takega rezultata "zelo vesel, saj bi SDS skupaj s SLS, ki imata v parlamentu izrazito manjšino, v tem primeru dobili skoraj polovico glasov".

Opozoril je, da danes ni šlo "samo za politično glasovanje". Glas volivcev je po besedah Janše odločal o bistveno pomembnejši stvari, kot je "sedanja, predhodna ali kakšna prihodnja vlada", šlo je za zgodovinsko odločitev, tako, kot je bil koroški plebiscit.

Veliko ljudi pa se po besedah predsednika SDS te zgodovinskosti današnjega dne ni zavedalo, "se pa bo, ko bo prišla sodba arbitražnega sodišča in ko bodo naenkrat hrvaške straže stale v Piranskem zalivu in na tistih delih teritorialnega morja, ki je danes nesporno slovensko".

Po njegovih besedah je realno pričakovati, da bo arbitražno sodišče za odločanje potrebovalo leto dni. Je pa glede tega opozoril, da je težava v tem, da arbitražni sporazum ne dopušča, da bi sodišče začelo delati prej, preden bo Hrvaška zaključila pogajanja za vstop v EU in podpisala pristopno pogodbo, kar po oceni Janše pomeni, da bo na delo arbitražnega sodišča potrebno počakati še najmanj leto dni.

Opozoril je še, da tudi če bo razsodba arbitraže takšna, da bo ugodeno maksimalistični zahtevi Slovenije, polovica Slovencev te rešitve ne bo vzela kot pravične. "Če pa bo še manj od tega, ne vem, kam se bodo skrili tisti, ki so ta zemljevid narisali," je še dejal Janša.

Že pred tem je Janša napovedal, da njegova stranka ne bo glasovala za ratifikacijo pristopa Hrvaške k Evropski uniji, "dokler ne bomo vedeli, kakšna bo sodba arbitražnega sodišča".

Kučan: Kdor želi Sloveniji dobro, ne bo govoril o razklanosti

Nekdanji predsednik države Milan Kučan je ob delnih neuradnih rezultatih referenduma, ki kažejo na tesno zmago zagovornikov arbitražnega sporazuma, za STA dejal, da rezultat ni ravno bleščeč, vendar ga je treba spoštovati. Kdor želi Sloveniji dobro, ta ne bo govoril o razklanosti, ampak bo storil vse, da te razdeljenosti ne bo, pravi Kučan.

"Namesto velikih govoranc o tem, kako je slovenski narod razklan, bi odgovorna politika morala zdaj, po tem končanem referendumu, skrbeti za to, da ne bo razklan in pripraviti vse argumente, s katerimi bomo nastopili pred arbitražo," je dejal Kučan. To se mu zdi tudi veliko bolj produktivno kot vnaprej groziti Hrvaški z bojkoti in z oviranjem njene poti v EU.

Glede referendumske kampanje ocenjuje, da to pravzaprav ni bila kampanja o vprašanju, o katerem se je na referendumu odločalo, ampak merjenje političnih moči. Uporabljeni so bili argumenti, ki so bili po njegovem mnenju skrajno neprimerni in rezultat nekega prepričanja, da je treba igrati na čustva in ne na razum.

Zunanji minister Samuel Žbogar: Zdaj nas čaka veliko dela

Zunanji minister Samuel Žbogar je izrazil zadovoljstvo, da je bil arbitražni sporazum na današnjem referendumu potrjen. Kot je dejal za STA, je bil "danes lep dan, ki se je še lepše zaključil", zdaj pa nas vse skupaj "čaka še veliko dela" z zbiranjem argumentacije za arbitražo.

"Verjamem, da bomo lahko obnovili enotnost in skupaj pomagali Sloveniji k najboljšemu zagovoru pred arbitražnim sodiščem," je v Ljubljani za STA dejal Žbogar. Napovedal je še, da se bo skupina strokovnjakov za pripravo memoranduma sestala že v kratkem. Datum sicer še ni določen, bo pa to predvidoma še pred poletjem, je dodal.

"Kampanja je bila zelo ostra, opozicija je v kampanjo vložila izjemne napore, vendar pomembno je, da so ljudje potrdili arbitražni sporazum. Z rezultatom sem zadovoljen, prav tako z udeležbo, ki je za Slovenijo dobra in visoka. Arbitražni sporazum je potrjen in to je najbolj pomembno," je dejal.

Zunanji minister je še povedal, da je v Sloveniji zdaj ratifikacijski postopek arbitražnega sporazuma končan, že v kratkem pa je pričakovati izmenjavo ratifikacijskih not s Hrvaško.

Josipović: Izid referenduma je zmaga za Slovenijo, Hrvaško in Evropo

Hrvaški predsednik Ivo Josipović je danes ocenil, da je podpora arbitražnemu sporazumu med Slovenijo in Hrvaško na referendumu v Sloveniji zmaga Slovenije, Hrvaške in Evrope. Kot so še sporočili iz urada hrvaškega predsednika, bo rezultat referenduma očitno spodbudil "trend poti navzgor" v prijateljskih odnosih med državama.

Josipović se je nocoj že pogovarjal s slovenskim predsednikom Danilom Türkom in premierom Borutom Pahorjem, ki je obema čestital za uspešno izveden referendum ter njuni politiki miru in prijateljstva.

Kot so še dodali v uradu hrvaškega predsednika, bo slovenska podpora omogočila Hrvaški, da "sklene pristopna pogajanja brez obremenitve s sporom o meji, ki bo svojo rešitev našel v arbitraži". V Josipovićevem uradu so poudarili tudi, da gre za prispevek konceptu širitve EU, ki obsega Hrvaško, v prihodnosti pa tudi vse države Jugovzhodne Evrope.

Kresalova: Zmagala je želja za prihodnost

Predsednica LDS Katarina Kresal je izrazila zadovoljstvo ob današnjih izidih referenduma o arbitražnem sporazumu. "Ves čas sem bila optimistična, da bo zmagal razum in želja za prihodnost," je dejala za STA.

Zdaj bomo lahko "odmaknili stare probleme z naših miz in se lotili resnih strateških problemov Slovenije". Ocenila je, da rezultat vendarle ni bil tako tesen. "Zmaga je poštena, tudi udeležba je visoka," je poudarila.

"To pomeni, da so ljudje zavestno prevzeli odločitev nase, ker so začutili, da gre za njihova življenja," je dejala.

Zdaj pa se pravo delo z arbitražo šele začenja, je še opozorila Kresalova. "Treba bo pripraviti memorandume, pobrskati za vsemi dokazi, vsemi argumenti in vsemi dejstvi, ki so v našo korist. Pričakujem, da bodo tudi vsi, ki so bili proti arbitražnemu sporazumu, zbrali toliko volje, da bodo pomagali," je še dodala Kresalova.

Predsednica LDS pričakuje konstruktivno in prijazno sodelovanje. Kot je še poudarila v izjavi v volilnem štabu koalicijskih strank v Cankarjevem domu, ne gre sedaj za posameznike, stranke, temveč gre za Slovenijo.

Komentirala je tudi referendumsko kampanjo in ocenila, da ni šlo za "merjenje moči posameznih polov, čeprav se je poskušalo prodati kot to". "Šlo je za mnogo več kot to. To je bilo izjemno pomembno za nadaljnji razvoj naše države," je še poudarila in izrazila prepričanje v trdnost vladne koalicije in dobrega dela v prihodnje.

Posebej se je dotaknila nizke ravni politične razprave v času volilne kampanje, ko je prihajalo tudi do žalitev, nestrpnosti in nesramnosti. Ob tem je posebej izpostavila zadnje soočenje predsednikov parlamentarnih strank in "neverjetno nesramnost in posmehljivost" do strokovnjakinje mednarodnega prava Vasilke Sancin.

Tudi Erjavec zadovoljen z rezultatom referenduma

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je zadovoljen z rezultatom današnjega referenduma o arbitražnem sporazumu. "Pričakoval sem tesno zmago, sem pa vesel te podpore državljank in državljanov," je dejal v izjavi za STA.

"Gre za pomembno odločitev. Gre za to, da je danes zmagal razum in da bomo na miren način reševali spor s Hrvaško, se pravi pravično mejo," je dejal Erjavec. "Vesel sem, da smo se v stranki DeSUS odločili za mirno in pravično rešitev tega spora," je dodal.

"Je pa današnji referendum pomemben tudi za koalicijo, ker jo je konsolidiral in poenotil. To pa je tudi pomembno, ker nas do konca mandata čaka še veliko izzivov. Poleg reševanja problematike meje s Hrvaško imamo še gospodarske probleme, nezaposlenost, proračun, finance in to so vprašanja s katerimi se mora vlada in koalicija uspešno soočiti, če želimo, da bomo v letu 2012 lahko ponovili mandat," je dejal Erjavec in dodal, da je "današnji dan ena od prvih dobljenih bitk za uspešno delo te vlade".

Virant: Izid, ki se sedaj kaže, me žalosti

Predsednik Zbora za republiko Gregor Virant je v prvem odzivu na rezulte današnjega referenduma v Ljubljani dejal, da ga izid, ki se kaže sedaj, žalosti.

Kot je dodal, je bila za las sprejeta "neka rešitev, neka odločitev, pri kateri so Slovenci razdeljeni, praktično razklani na polovico". In kot taki gremo v reševanje odprtih vprašanj s sosedi razdvojeni, kar je zelo slabo, je poudaril. "To je največja tragika današnje odločitve," je še dejal in dodal, da drugače spoštuje mnenje tistih, ki so bili za arbitražni sporazum, hkrati pričakuje, da se bo spoštovalo tudi mnenje tistih, ki so bili proti.

Jelinčič: Izid referenduma ni dober za Slovenijo

Prvak SNS Zmago Jelinčič je danes dejal, da izid referenduma o arbitražnem sporazumu ni dober za Slovenijo. Po njegovih besedah Slovenija s tem pri mednarodni skupnosti ni dobila nobenih pozitivnih točk in spoštovanja.

Izid referenduma "nas je utrdil v poziciji, da smo najbolj ubogljivi v Evropski uniji in da smo pripravljeni pogoltniti čisto vse, samo da nas gospodar potreplja po ramenih," je v izjavi za STA dejal Jelinčič.

Kot je dodal, se boj s tem še ni končal, arbitražni sporazum pa je po njegovih besedah "tako luknjast, da je sramota, da kdorkoli reče, da so ga pisali pravniki".

Jelinčič je zavrnil argument, da bi zavrnitev referenduma negativno vplivala na gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Hrvaško. Menjava se po njegovem mnenju ne bo povečala, saj gospodarstvo temelji na financah in denarju.

Žerjav: Počakati je treba končni izid

Predsednik SLS Radovan Žerjav je ob prvih izidih referenduma a arbitražnem sporazumu dejal, da je optimističen in da je treba do konca počakati na izid. Kot je dodal, bo "morala vladna koalicija prevzeti svoj del odgovornosti, ko bodo arbitri sprejeli razsodbo o meji".

Ker sporazum ne vsebuje časovnice pa bo po njegovi oceni "zelo zelo" pomembna sestava arbitražnega sodišča, saj lahko razsoja tudi deset let.

Ključno vlogo sta na današnjem referendumu imela dva aspekta: naveličanost državljanov z vprašanjem in politični spopad med glavnima političnima strankama, je še dejal Žerjav.

Gantar: Veseli me, da so zmagali zagovorniki razuma

Za predsednika državnega zbora Pavla Gantarja je izid današnjega referenduma o arbitražnem sporazumu pričakovan. Kampanja je bila namreč zelo ostra in vsi so vedeli, da bo rezultat tesen, predsednika DZ pa veseli, da so na koncu "zmagali zagovorniki razuma".

"Kampanja je bila zelo ostra, zelo tesna, in veseli me, da so vendarle zmagali zagovorniki razuma in razumnega reševanja spora," je v izjavi za STA povedal Gantar.

Kot je poudaril, se moramo zavedati, da so imeli nasprotniki sporazuma v referendumski kampanji lažje delo pri argumentiranju, "ker so se sklicevali - sicer povsem neutemeljeno - na domoljubje, na to, da so vedno drugi krivi za naše probleme". To pa gre rado v uho, je dodal.

Glede udeležbe je Gantar ocenil, da je bila ta za referendum zelo visoka, glede razlike med "za" in "proti" pa je poudaril, da je v demokraciji dovolj že tudi razlika enega samega glasu. Danes so sicer odločili približno štirje odstotki in to se mu zdi "lep rezultat".

Zato Gantar zavrača morebitne očitke opozicije na račun udeležbe ali tesnega izida. "Nihče od nas ni pričakoval velike razlike, vedeli smo, da bo šlo na tesno, tu oni nekih legitimnih argumentov, da bi temu nasprotovali, nimajo in jih tudi ne bodo imeli," je bil odločen.

Kot je ob koncu še dodal, se je treba tudi zavedati, da ima marsikdo v Sloveniji drugačno mnenje in arbitražnemu sporazumu nasprotuje. To dejstvo je treba spoštovati in dati tem ljudem pri oblikovanju memoranduma možnost sodelovanja, je dejal.

Marjan Podobnik: Danes je za Slovenijo žalosten dan

"Kot vse kaže, bomo za nekaj tisoč glasov izgubili svoje ozemlje in svoje morje, kot nekoč Koroško," je delne neuradne rezultate referenduma, ki kažejo na zmago zagovornikov arbitražnega sporazuma, komentiral direktor Zavoda 25. junij Marjan Podobnik. Kot pravi, je danes za Slovenijo žalosten dan.

Podobnik je za STA dejal, da so v Zavodu 25. junij naredili vse, kar je v njihovi moči, da bi škodljiv arbitražni sporazum zavrnili, a so žal zagovorniki arbitražnega sporazuma uspeli prepričati večino.

"Ta večina skupaj z nosilci zagovornikov arbitražnega sporazuma prevzema odgovornost za to, da bo Slovenija skoraj zanesljivo izgubila status polne pomorske države s teritorialnim stikom z mednarodnimi vodami, z epikontinentalnim pasom in izključno ekonomsko cono, da bomo izgubili dele nesporno slovenskega ozemlja od slovenske Istre do Prekmurja," je poudaril Podobnik.

Obžaluje, da je prišlo do take razdelitve narodovega telesa dobesedno na pol. Odgovornost tistih, ki so tudi z zavajajočimi interpretacijami tega sporazuma pripeljali do takega rezultata, pa bo "pred zgodovino ogromna".

Podobnik upa, da bosta premier Borut Pahor in predsednik države Danilo Türk kot nosilca te politike "zmogla vsaj toliko državniške preudarnosti, da bosta podprla zahtevo, da se hrvaški pridružitveni sporazum ratificira šele po zaključku arbitraže in po uveljavitvi arbitražnega rezultata v praksi".

France Bučar in Tine Hribar razočarana nad izidi referenduma

Ob objavi izidov o potrditvi referenduma o arbitražnem sporazumu sta se oglasila tudi France Bučar in Tine Hribar, ki sta v kampanji zelo odločno nastopila proti sporazumu. Oba sta izrazila razočaranje nad izidi. Slovenija je izgubila v vsakem primeru, je prepričan starosta slovenske diplomacije Bučar. "Tistega duha enotnosti, ki smo ga imeli, ko se je država formirala, tega ni," je dejal v izjavi za TV Slovenija.

Opozoril je še, da je tako pomembno vprašanje, zgodovinsko vprašanje za Slovenijo, povzročilo notranjo razklanost. "Mnenje zagovornikov, pionirjev sporazuma je, da je sporazum dober, in upam, da imajo prav," je dejal Bučar.

Filozof Hribar pa je ob današnji potrditvi arbitražnega sporazuma dejal, da "Hrvati v vsakem primeru dobijo, mi bomo pa v vsakem primeru izgubili teritorij". Kot je še izjavil, tega, kar koalicija obljublja, ne bomo dobili, hrvaški mednarodni pravniki pa bodo "obvladali in nadvladali" slovenske.

Joras: Voljo volivcev je potrebno spoštovati

Referendumsko izkazano voljo volivcev je potrebno spoštovati, je Joško Joras za STA komentiral neuradne začasne izide referendumskega glasovanja, po katerih je arbitražni sporazum dobil približno 51-odstotno podporo. Po mnenju odvetnika in člana NSi Daniela Starmana pa udeležba na referendumu kaže, da se državljani zavedajo pomembnosti dogodka.

Starman je za STA izrazil pripravljenost za sodelovanje pri nadaljnih pogajanjih za rešitev obmejnega spora, ki je po njegovem zgodovinski in usoden za Slovenijo. V primeru, da bo referendum izglasovan, je v okviru svetovalne skupine pripravljen svetovati tudi pri določitvi predmeta spora in oblikovanju memoranduma s stališči za arbitražno sodišče.

Pri tem se je potrebno po njegovih besedah gibati znotraj okvirja, podanega z obvezujočim mnenjem ustavnega sodišča. V omenjenem mnenju je po Starmanovih besedah jasno opredeljena pravica Slovenije do izhoda na odprto morje in celovitosti Piranskega zaliva. "Vso zadevo bo potrebno oblikovati, da bo to tudi v arbitražnem sporazumu," je dejal.

Slovenija mora po Starmanovih besedah dobiti nazaj 13 kvadratnih kilometrov, ki jih je "Hrvaška protipravno zasedla". Kot je še zatrdil, je pripravljen storiti karkoli lahko, "da bi Slovenija dokazala, da ima prav".

Novakova: Voljo ljudstva je treba spoštovati

Volivci so tokrat bolj odločali o tem, da se spor o meji med Slovenijo in Hrvaško enkrat konča. Tisti, ki smo proti, menimo, da na ta način spora ne bi smeli reševati, je ob prvih izdih referenduma o arbitražnem sporazumu za STA dejala predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak. Ob tem pa je poudarila, da je voljo ljudstva treba spoštovati.

Sicer pa Novakova obžaluje, ker po njenem mnenju arbitražni sporazum za prihodnost Slovenije ni dober, "da smo pustili, da o naših mejah določajo drugi in še na podlagi takšnega sporazuma, ki je nejasen in v škodo države".

Kot še ocenjuje, bo Slovenija na podlagi arbitražnega sporazuma izgubljala, ampak voljo ljudstva je treba spoštovati.

Ob tem je izpostavila, da je vlada tista, ki bo morala sprejeti odločilne in nadaljnje korake. "V Novi Sloveniji, v kolikor bo k temu povabljena in kolikor je v naši moči, seveda smo vedno pripravljeni na konstruktivno sodelovanje v dobro Slovenije," je dodala.

Pavček: Izid pozitiven za gospodarsko sodelovanje s Hrvaško

Predsednik GZS Zdenko Pavček je izrazil zadovoljstvo nad izidom referenduma o arbitražnem sporazumu, saj je Hrvaška izjemno pomemben gospodarski partner Slovenije. Izid referenduma bo po njegovih besedah zelo pozitivno vplival na gospodarsko sodelovanje med državama.

Kot je poudaril, je Hrvaška pomemben partner za Slovenijo na področju investicij, blagovne menjave in obiska slovenskih turistov, med državama pa je še veliko neizkoriščenih možnosti za povečanje sodelovanja. Urejeni odnosi bodo omogočili, da se bo to dobro sodelovanje še okrepilo, je dodal Pavček.

Barroso: Pozitiven izid referenduma pomemben korak naprej

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je danes pozdravil pozitiven izid referenduma o arbitražnem sporazumu v Sloveniji in poudaril, da je to "pomemben korak naprej". Evropska komisija se po njegovih besedah sedaj veseli dokončne ureditve tega spora.

"Zelo pozdravljam podporo, ki so jo Slovenci na referendumu izkazali arbitražnemu sporazumu, ki sta ga podpisali vladi Slovenije in Hrvaške," je v sporočilu za javnost zapisal Barroso.

Poleg tega je predsednik komisije še poudaril, da je rešitev tega dvostranskega vprašanja "pomemben signal za regijo in odnose med Slovenijo in Hrvaško".

Tukaj si preberite, kaj so politiki dejali v času današnjega referenduma!