Konferenca se bo odvijala med 10. in 13. uro v Hotelu Lev v Ljubljani, njene ugotovitve pa bodo služile za posebno sejo slovenske vlade. Konferenco bosta odprla premier Borut Pahor in minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič. Na temo Kako do inovativne Slovenije? Bodo govorili mag. Samo Hribar Milič, generalni direktor GZS, prof. dr. Tamara Lah in dr. Matjaž Lukač, ki sodelujeta v delovnem telesu SZT za pripravo predlogov izhodišč Nacionalnega raziskovalno razvojnega programa ter dr. Jurij Žurej iz Urada RS za intelektualno lastnino. Nato bo tekla razprava, v kateri naj bi sodeloval tudi premier, ki bo zaključki razprave lahko odšel na posebno sejo vlade. 

Inovativnost Slovenije in njeno spodbujanje je zanje mesece ena osrednjih tem. O inovatovnosti smo med drugim govorili tudi z dr. Slavkom Dolinškom (intervju je objavljen v današnjem Dnevniku, torej 31. maja), direktorjem Inovacijsko-razvojnega inštituta Univerze v Ljubljani. „V splošnem je beseda inovativnost eden najbolj zlorabljenih in napačno razumljenih pojmov. Zakaj?
Treba je izhajati iz osnovnega razumevanja pojma inovacija: dejstvo je, da lahko dodano vrednost povečamo za nekaj deset odstotkov z različnimi menedžerskimi ukrepi, a radikalno povečanje lahko dosežemo samo z inovativnimi preskoki. Vendar z inovacijo ne označujemo samo procesa, kjer nastaja nekaj novega (invencija, izum, odkritje); inovacije vključujejo kreativnost in uspešno vpeljavo v proizvodnjo ali v storitve, imajo vedno tržno vrednost. Zato je inoviranje vsakdanja potreba družbe in organizacij, ki zahteva sistematičen in organiziran pristop,“ je dejal Dolinšek in opozoril, da je v Sloveniji le 35 odstotkov podjetij inovativnih (25 odstotkov malih in srednje velikih), od tega se v največji meri usmerjamo v inoviranje procesov (na primer nižanje stroškov v večserijski proizvodnji izdelkov z nizko dodano vrednostjo ali obstoječih storitev).

In kaj o inovacijah meni dr. Matjaž Lukač, predsednik inženirske akademije Slovenije? V svoji kolumni v Dnevniku 26. aprila je med drugim zapisal: "Skrb za dvig inovativnosti je v »genih« inženirske akademije; v tem smislu je IAS naravni zaveznik podjetjem, ki svojo konkurenčnost gradijo na voditeljstvu v inovativnosti.  Tehnološke inovacije so bile v vsej pretekli zgodovini pomembno gonilo ekonomskega razvoja. Strateška usmeritev v tehnološko inoviranje je zato ključni pogoj za dolgoročno konkurenčnost in uspešnost Slovenije. Svojo prihodnost moramo graditi na trdnih osnovah, ki omogočajo vzdržnostno rast na dolgi rok."