Odvetnik Gorše proti Slovenijalesu vloži tožbo

Dokler srbski organi oblasti Šariću niso zaplenili premoženja, ni bilo jasno, kdo je lastnik podjetja, ki je konec leta 2007 na javni dražbi srbske agencije za privatizacijo za 2,4 milijona evrov odkupilo terjatve Jugobanke v stečaju. Ko je Municipium S odkupil terjatve, ki so bile zavarovane s 16 menicami, je preko ljubljanskega odvetnika Branka Goršeta, pri ljubljanskem okrožnem sodišču vložil menično tožbo v višini približno 40 milijonov evrov. Hkrati je Goršetu z začasno odredbo uspelo zablokirati 10 milijonov evrov gotovine in nad vsemi nepremičninami Slovenijalesa vzpostaviti hipoteke. Pred nekaj dnevi je bil med Slovenijalesom in Municipium S na sodišču prvi poravnalni narok. Kaj sta se dogovorili stranki v postopku, za zdaj ni jasno.

Dejstvo je, da je imel Slovenijales do Jugobanke dolgove v višini enajst milijonov dolarjev. Toda skrivnostni nakup terjatev Jugobanke v stečaju, s katerim se ukvarjajo tudi slovenski kriminalisti, že dalj časa sproža številna vprašanja, na katera pa vsaj za zdaj ni pravih odgovorov.

Slovenijales se zadolži pri Jugobanki v ZDA

Zgodba sega v konec osemdesetih let prejšnjega stoletja, ko so se tri Slovenijalesova hčerinska podjetja v ZDA, Avstraliji in Kanadi pri Jugobankini izpostavi v ZDA zadolžila za šest milijonov evrov. V avstralskem podjetju Euro International PTY je bil v tistem času zaposlen tudi Viktor Baraga, ki je bil v času, ko je bil premier Janez Janša predsednik nadzornega sveta Petrola in Hita. Pred dobrim letom nam je Baraga zatrdil, da ni bil seznanjen s posojilom, ki ga je Euro International najel pri Jugobanki in da ni seznanjen, kaj se s terjatvami zdaj dogaja.

Po izbruhu vojne na Balkanu je Slovenijales prenehal odplačevati posojila do Jugobanke. Ker je bila Jugobanka v lasti Srbije, Slovenijales pa je imel številne terjatve do srbskih podjetij, hkrati pa so mu bile zaplenjene tudi precejšnje zaloge in številne nepremičnine, je odvetnik Slovenijalesa Andrej Toš s pomočjo ameriške odvetniške družbe izposloval, da se sodni proces do razrešitve sukcesije nekdanje Jugoslavije zamrzne.

Srbi stopijo v stik z vodstvom Slovenijalesa

Preden je srbska agencija za privatizacijo objavila javno dražbo, so predstavniki Financial Angels oziroma Municipiuma stopili v kontakt z nekdanjim direktorjem Slovenijalesa Žigom Jelencem in mu ponudili, da lahko posredujejo pri sklenitvi poravnave s srbsko agencijo za privatizacijo. Natančneje, v kontakt z Jelencem je stopil direktor podjetja Municipium S Predrag Milosavljević, ki so ga srbski organi pregona nedavno aretirali.

Po poročanju Blica, je bil Milosavljević pred zaposlitvijo v Šarićevem podjetju kot ekonomist zaposlen na odgovornem položaju v srbski centralni banki. To pa pomeni, da je imel dostop do številnih pomembnih informacij. Po trditvah naših virov naj bi Milosavljevića z Jelencem seznanil nekdanji poslanec SDS zdaj pa svetnik v Državnem svetu Bogomir Vnučec, ki je bil v tistem času predsednik nadzornega sveta Slovenijalesa. Od Vnučca smo včeraj želeli izvedeti, na kakšen način se je seznanil z Milosavljevićem, vendar je zatrdil, da ga sploh ne pozna.

Ko je Slovenijales s srbskimi poslovneži vzpostavil stik, je nadzorni svet Jelenca, ki je lahko sklepal posle le do enega milijona evrov, pooblastil, da lahko sklene poravnavo do višine približno sedmih milijonov evrov, za kolikor je imel oblikovanih tudi rezervacij. Toda pred sklenitvijo poravnave je nadzorni svet Slovenijalesa pod Vnučcevim vodstvom Jelencu iz neznanega vzroka preklical pooblastilo za poravnavo.

Ponudba za poravnavo se je izgubila

V drugi polovici leta 2007, torej preden je bila objavljena javna dražba za nakup terjatev Jugobanke v stečaju, je srbska agencija za privatizacijo na Slovenijales naslovila ponudbo za poravnavo v višini 2,4 milijona evrov. Da je ponudba prišla v Slovenijales, je razvidno iz knjige pošte te družbe. Toda po drugi strani ni prišla do tajništva Jelenca. Z drugimi besedami povedano, kurir, ki je bil zadolžen, da pošta pride do Jelenca, je v njegovo tajništvo ni dostavil. Kako se je sploh lahko pripetilo kaj takšnega, ni znano.

Čeprav je bil Jelenec v zadevi Jugobanka kazensko ovaden, je po ocenah poznavalcev razmer žrtev spletke nekaterih posameznikov, ki so bili seznanjeni s podrobnostmi obveznosti Slovenijalesa do Jugobanke. Pri tem velja izpostaviti tudi, da so izredni revizorji revizijske hiše Ernst & Young, ki so v izredni reviziji poslovanja Slovenijalesa nepooblaščeno pregledovali pošto Jelenca, ugotovili, da se je Jelenec zavzemal, da bi bila terjatev Slovenijalesa prodana na javni dražbi.

Tako se je tudi zgodilo. Toda na javni dražbi, za katero so v Slovenijalesu izvedeli, tik preden se je odvila, Slovenijales sploh ni smel sodelovati. Poleg Municipiuma S se je javne dražbe udeležila srbska investicijska družba Orah s sedežem v Ženevi, v kateri je predstavnik za Slovenijo Marko Vilfan. Spomnimo, da se je Orah v začetku letošnjega leta zanimal za nakup 36-odstotnega deleža Mercatorja, ki so ga prodajale banke.