Po devetih mesecih dočakal presaditev

Prvi poseg so opravili 4. marca pri bolniku, ki je imel popuščanje in ledvično odpoved. Kombinirane presaditve srca in ledvice v svetu opravljajo šele od začetka 90. let prejšnjega stoletja in jih sedaj v enem letu izvedejo od 15 do 20. Lani so v državah, ki sodelujejo v mreži za izmenjavo organov Evrotransplant, izvedli samo osem takih posegov, vendar so opravili presaditev vedno v istem centru, kjer je bil tudi umrli darovalec organov, je povedal kardiolog Miran Šebeštjen. Da bi bolniku presadili organe umrlega darovalca iz drugega centra in tudi iz druge države, kot se je zgodilo v Ljubljani, je zelo redek primer.

Bolnik je na presaditev čakal devet mesecev, ves ta čas je bil hospitaliziran na Kliničnem oddelku za kardiologijo in je zaradi odpovedi ledvic vsak drugi dan imel dializo; njegovo srce je že tako opešalo, da so ga uvrstili na čakalno listo za nujno presaditev in je bil odvisen od zdravil, ki spodbujajo delovanje srca. Vmes je imel dva huda zapleta, "tako da smo bili že obupani, vendar smo težave relativno uspešno prebrodili," je povedal Šebeštjen.

Ko so iz Evrotransplanta prejeli ponudbo za organe, mu je najprej kardiokirurg Ivan Kneževič presadil srce, nekaj ur zatem, ko je iz druge države prispela še ledvica, pa urolog Dominik Cotič še ledvico. Po nekaj dneh zdravljenja v intenzivni enoti Kliničnega oddelka za kardiokirurgijo so bolnika premestili nazaj na interni kardiološki oddelek, kjer so mu v sodelovanju z nefrologi uvedli imunosupresivna zdravila.

Prednosti sočasne presaditve

Bolnikom bi sicer lahko najprej presadili srce in čez čas še ledvico, če se ledvično delovanje ne bi popravilo, in obratno. Prednosti sočasne presaditve pa so, je povedal nefrolog Damjan Kovač, da bolnika izpostavijo samo enemu operativnemu posegu, bolnik dobi organe istega darovalca, kar je z vidika imunskega sistema bolj ugodno, kot če bi dobil organe različnih darovalcev, prav tako je zaradi ene presaditve samo enkrat izpostavljen začetnim visokim odmerkom zdravil, ki zavirajo imunski sistem. Podatki iz literature tudi navajajo, da je pri dvojni presaditvi manj zavrnitev srca in tudi ledvice, pa tudi dolgoročno je tveganje za smrt pri teh bolnikih manjše.

Na presaditev srca trenutno čaka 40 bolnikov, je povedal kardiolog Bojan Vrtovec, v zadnjem času pa lahko dajo na listo tudi bolnike z ledvičnim popuščanjem. Trenutno na dvojno presaditev pripravljajo še eno bolnico. Na presaditev ledvice po besedah nefrologa Mihe Arnola čaka 120 bolnikov, "želeli pa bi, da bi jih bilo vsaj 200".

Da so lahko 16. maja v enem dnevu presadili ledvico petim bolnikom (o tem smo v Dnevniku že poročali, op. a.), je bil veliki organizacijski in logistični zalogaj, da pa so ga lahko uspešno uskladili, je po besedah koordinatorja transplantacijske dejavnosti v UKC Ljubljana Valentina Sojarja posledica bogatih izkušenj pri izvajanju transplantacijske dejavnosti in osebne angažiranosti vpletenih posameznikov in kliničnih oddelkov.

Vse manj denarja za terciarno dejavnost

Ob navedenih uspehih pa sta generalni direktor UKC Ljubljana Simon Vrhunc in strokovna direktorica Brigita Drnovšek opozorila na krčenje sredstev za izvajanje terciarne dejavnosti, kamor sodi tudi transplantacijska dejavnost. Tako je UKC Ljubljana 4 milijone evrov prihodkov na račun terciarne dejavnosti izgubil že lani, ko so proporcionalno zniževali sredstva vsem izvajalcem zdravstvene dejavnosti, "pri čemer so se UKC Ljubljana znižala bolj, ker so se zniževala za terciarno dejavnost". Letos se ta trend nadaljuje, saj so s splošnim dogovorom za leto 2010 zaradi prelivanja iz terciarne v sekundarno dejavnost ponovno ob 2,6 milijona evrov. "To razumemo kot siromašenje UKC Ljubljana," je povedal Vrhunec.

Brigita Drnovšek pa je opozorila, da v terciarno dejavnost spadajo tudi raziskave, uvajanje novih zdravljenj in zdravil. Ker se sredstva za terciarno dejavnost zmanjšujejo, bodo "na dolgi rok težko vzdrževali nivo UKC, kakršnega imamo". Opozorila je še, da so jim na razpisu Agencije za raziskovanje in razvoj izmed 25 raziskovalnih projektov, s katerimi je kandidiral UKC Ljubljana, za financiranje odobrili le enega.