Kot je dejal Kučan, "političnih kvalifikacij te stranke, ki jih je navajen, ne misli komentirati". Je pa spomnil, da je SDS "spregledala preobrat, ki ga je naredila sama".

SDS je namreč danes v sporočilu za javnost Kučana, ki podpira arbitražni sporazum, obtožila, da spreminja stališča, da bi kot "politični boter" podprl svoje varovance iz vrst "levega trojčka".

Kot so spomnili, je Kučan leta 2005 za hrvaški tednik Globus dejal, da bi bila arbitraža "polomija oz. kapitulacija tako slovenske kot hrvaške politike" in "da je arbitraža nesmiselna, če ni volje, da bi se njene rezultate sprejelo". Po njihovih besedah pa se je Kučan zavedal tudi, "da bi takšna odločitev pomenila frustracijo za mnogo generacij".

Zdaj pa Kučan ocenjuje, da nasprotovanje arbitražnemu sporazumu pomeni škodovanje državi, izpostavljajo v SDS in dodajajo, da je "predsednik SDS Janez Janša jasno povedal, da je najboljša možna rešitev dvostranski dogovor s Hrvaško še pred njenim vstopom v EU".

Toda Kučan odgovarja, da je bil ravno Janša kot predsednik slovenske vlade prvi, ki se je odrekel možnosti dvostranskega reševanja vprašanja meje s Hrvaško in se s svojim kolegom Ivom Sanaderjem avgusta 2007 na Bledu dogovoril za reševanje spora pred Meddržavnim sodiščem v Haagu z uporabo mednarodnega prava.

"V situacijo, v katero je Janša pripeljal Slovenijo, je arbitraža vsekakor veliko boljša rešitev, ker razen uporabe mednarodnega prava omogoča tudi uveljavljanje zgodovinskih in političnih argumentov in upoštevanje posebnih okoliščin, ki glede slovenske meje na morju nedvoumno obstajajo," je dejal Kučan.

Dodal je še, da njegove izjave za Globus držijo, vendar pa v kontekstu, da bi državi s tem, ko bi predali vprašanje reševanja meje tretjemu, pred celim svetom dokazali, da nista sposobni sami rešiti teh problemov. "In Janša je s sporazumom s Sanaderjem to tudi jasno povedal - nismo sposobni sami, naj gre na haaško sodišče," je dejal.

Pojasnil je tudi, da če bi bila rešitev vsiljena, bi to lahko povzročilo "frustracije za mnogo generacij", kot je to dejal za Globus. Vendar pa z arbitražo to ni mogoče - gre za rešitev, na katero pristajata obe državi, je še dejal nekdanji slovenski predsednik Kučan.

SDS: Kučan je leta 2005 dejal, da je arbitražni sporazum "kapitulacija tako slovenske kot hrvaške politike"

Zatem so se znova oglasili v SDS in v sporočilu za javnost Kučana obtožili "manipuliranja z javnostjo in zavajanja". Pojasnjujejo, da Janša s Sanaderjem avgusta 2007 na Bledu ni sprejel nobenega formalnega dogovora. Poudarjajo, da so tedaj tudi vse parlamentarne stranke razen SNS podprle možnost presoje spora pred Meddržavnim sodiščem v Haagu, a ob zahtevah, da se presoja o celotni kopenski in morski meji oz. o vseh spornih točkah, da je izhodišče stanje ob osamosvojitvi obeh držav na dan 25. 6. 1991 ter da se pri presoji upošteva načelo "zunanje pravičnosti", ki ga tudi statut haaškega sodišča izrecno predvideva.

"Ker Hrvaška na načelo zunanje pravičnosti ni pristala, na Bledu ni prišlo do dogovora, je pa prišlo do zbližanja stališč in ustanovitve mešane komisije mednarodnopravnih strokovnjakov za slovensko-hrvaško mejo, ki jo je potem vlada Boruta Pahorja na vrat na nos ukinila, čeprav je bila na zelo dobri poti do rešitve," še pojasnjujejo v SDS. Dodajajo, da se je "aktualna vlada sedaj samovoljno odločila za vratolomni arbitražni sporazum, ki podira vse napore vseh slovenskih vlad doslej" in da se je Pahor "solistično odpovedal načelu zunanje pravičnosti, s čimer je takrat soglašala večina parlamentarnih strank".

Janša in Sanader sta na Bledu leta 2007 dosegla "neformalno načelno soglasje" za reševanje vprašanja meje pred Meddržavnim sodiščem. Tedaj sta državi tudi ustanovili omenjeno mešano komisijo. Aprila 2008 je Janševa vlada Hrvaški v sprejem predlagala tudi poseben sporazum, v katerem je tudi formalno predvidela reševanje spora pred Meddržavnim sodiščem oz. pred Stalnim arbitražnim sodiščem ali ad hoc arbitražo po načelu "ex aequo et bono".

Hrvaška tega sporazuma ni sprejela, ampak je septembra 2008 ponudila svojega, v katerem je predlagala zgolj Meddržavno sodišče brez načela "zunanje pravičnosti". Tega sporazuma pa ni sprejela Slovenija.