Rjavi oljni madeži na močvirju in obmorskih tratah v Louisiani so prvi, ki so po eksploziji naftne ploščadi Deepwater horizon 20. aprila prestopili morsko mejo in začeli onesnaževati kopno. Guverner Bobby Jindal je dejal, da je olje, ki so se ga tako bali, prišlo v njihovo okolje. Mokrišča namreč predstavljajo dom številnim redkim vrstam ptic, sesalcev in morskemu življenju.

Družba BP PLC je danes ponovno preizkušala opremo in opravljala teste za nove načine, s katerimi bi jim morda končno uspelo zajeziti izliv nafte. Ekipe namreč upajo, da bodo lahko do nedelje začele z operacijo „top kil“, ki vključuje črpanje blata v že načeto opremo na vrhu vrtine, ki bi jo na koncu zacementirali. Postopek so v preteklosti sicer že uporabili pri mašenju lukenj, a le na kopnem, ne pa 1500 metrov pod morsko gladino.

In ravno zato se strokovnjaki in inženirji že od prejšnjega tedna pripravljajo na zapleteno operacijo, hkrati pa skrbno preučujejo vse možnosti in napake, da bi jih preprečili, še preden bi prišlo do njih. „Že od začetka se držimo filozofije, da ne delamo ničesar, s čimer bi situacijo še poslabšali,“ je povedal Doug Suttles, vodja operacij družbe BP.

Francoska tiskovna agencija AFP navaja besede Bertranda Chaprona, znanstvenika pri Francoskem raziskovalnem inštitutu za izkoriščanje morja, ki pravi, da je madež na površini že dosegel krožni tok in bo Florido predvidoma dosegel v šestih dneh. Gre za tok v smeri urinega kazalca v Mehiškem zalivu, ki prihaja v stik z Zalivskim tokom, ta pa lahko naftni madež ponese navzgor ob Atlantski obali ZDA. To bi za ZDA pomenile še večjo okoljsko katastrofo – madež bi namreč tako dosegel območje Florida Keys, pa tudi turistična mesta na vzhodni obali. Obstaja tudi možnost, da se bo madež na jugu razlezel vse do severne obale Kube.