Bojan Kontič, vodja poslanske skupine SD, je prepričan, da bo zakon sprejet skupaj z njihovim dopolnilom. "Naš kompromisni predlog so podprle vse poslanske skupine, z izjemo SDS, LDS in Zares, pri čemer pa mu posamezni poslanci iz teh strank ne nasprotujejo in bodo glasovali po svoji vesti," je po včerajšnji razpravi o predlogu zakona v državnem zboru dejal Kontič.

Da bo zakon o obvezni delitvi dobička izglasovan, ocenjuje tudi nekdanji gospodarski minister Andrej Vizjak, za časa katerega je bil leta 2008 sprejet tudi prvi zakon o delitvi dobička med zaposlene. "Zakon bo sprejet skupaj z dopolnilom SD. Tudi zato, ker so poslanci pod pritiskom všečnosti zelo neaktivni," je dejal Vizjak in opozoril, da nihče ni izračunal, kakšne bodo javnofinančne posledice. Po njegovem mnenju se bodo zasebna podjetja zakonu izogibala, podjetja v državni lasti pa bodo zaradi obvezne delitve dobička prispevala manj sredstev v državni proračun. SDS po Vizjakovih besedah dopolnila ne bo podprla tudi zato, ker predlog ni bil usklajen s socialnimi partnerji, pri čemer je mislil predvsem na nasprotovanje delodajalcev. "Da se med razpravo prikrade takšen partizanski amandma, je nekorektno. Tako se v normalnih demokracijah ne dela," je ogorčen Vizjak.

Obvezni udeležbi pri dobičku nasprotuje tudi gospodarski minister Matej Lahovnik, ki meni, da bi s tem poslali napačen signal tujim vlagateljem, poleg tega pa po njegovem mnenju obstaja tudi nevarnost, da se bodo podjetja izvajanju zakona izogibala s "kreativnim računovodstvom". Lahovnik je prepričan, da za nizko udeležbo zaposlenih pri dobičku (od njegove uvedbe v letu 2009 se je zanjo odločilo le 24 podjetij), ni bila kriva prostovoljnost, ampak prezapleteni postopki in prenizke davčne olajšave.

Sindikati so z amandmajem, ki omogoča obvezno udeležbo pri dobičku, seveda zadovoljni. "To je pomemben korak, ki spreminja poglede na dobiček. Dobiček, kot smo že večkrat poudarili, ni le sad lastnikov kapitala, ampak dela zaposlenih," je dejal Dušan Semolič, predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Po njegovem mnenju bo imela obvezna delitev dobička pozitiven učinek, saj se bo med delavci povečala pripadnost podjetjem, s tem pa tudi konkurenčnost gospodarstva.

Povsem drugačnega mnenja so delodajalci. Jože Smole, generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije (ZDS), je prepričan, da obvezna udeležba pri dobičku ne bo imela negativnih posledic le pri tujih vlagateljih, temveč tudi pri sistemu nagrajevanja. "Trinajsta plača, božičnica ter ostale stimulacije, ki jih sedaj prejema več kot 22 odstotkov zaposlenih, bodo s sprejemom takšnega zakona postavljene pod vprašaj," je opozoril Smole, ki upa, da bo državni svet na zakon vložil veto. "To je še zadnja možnost, ki bi omogočila nekaj časa za razmislek, in racionalen, ne zgolj všečen pristop," je dejal Smole.