Proti zakonu, ki omogoča poroke istospolnih partnerjev, se je v minulih tednih usul plaz kritik iz vrst Katoliške cerkve in konservativnih strank, zato so portugalski mediji domnevali, da bi Cavaco na zakon lahko dal veto, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Konservativni predsednik tega ni storil, prav tako pa ni skrival, da mu do zakona, ki ga je ratificiral, ni prav veliko. Kot je dejal v televizijskem nagovoru, je zakon podpisal v času hude finančne in gospodarske krize, "ki zahteva enotnost Portugalcev". Pri tem je stranke v parlamentu kritiziral, ker si niso dovolj prizadevale "za rešitev, ki bi bila za večino Portugalcev sprejemljivejša".

Zakon, ki uvaja civilne poroke istospolnih partnerjev, a hkrati izključuje možnost posvojitve otrok, je parlament v Lizboni sprejel februarja. Predlog je pripravila Socialistična stranka (PS) premiera Joseja Socratesa, podprle pa so ga vse levousmerjene stranke.

Konservativna Socialdemokratska stranka (PSD), katere član je tudi Cavaco, ter druge konservativne stranke so glasovale proti. Aprila je zakon odobrilo tudi portugalsko ustavno sodišče. Nasprotniki porok istospolnih partnerjev so sicer zahtevali referendum in zanj zbrali 90.000 podpisov.

Na Portugalskem, kjer se 90 odstotkov prebivalcev izreka za katoličane, je bila homoseksualnost še do leta 1992 kazniva. Socratesova socialistična vlada se je že pred zakonom o istospolnih porokah zoperstavila Cerkvi, ko je leta 2007 sprejela zakon, ki dopušča splav, leto kasneje pa zakon, ki dopušča ločitev, tudi če ji eden izmed partnerjev nasprotuje.

Poroke istospolnih partnerjev so v Evropi dovoljene tudi v Belgiji, na Nizozemskem, v Španiji, na Švedskem in Norveškem. Prav tako so mogoče v Kanadi in Južnoafriški republiki ter v petih zveznih ameriških državah in v Washingtonu, navaja ameriška tiskovna agencija AP.