A obljubil, da jo bodo spremenili v biser. Najverjetneje tudi s pomočjo razširitve igrišča za golf. »Dodatnih devet lukenj bi zgradili na terenu, ki je zdaj zaraščen in kjer ne bi ranili narave, nasprotno, uredili bi jo.« Enako je napovedovala že Janševa vlada in si z zamislijo o povečanju igrišča za golf »na površinah, kjer se konji niso nikoli pasli«, prislužila ostre proteste krajinskih arhitektov in druge strokovne javnosti ter celo tragikomedijo Borisa A. Novaka Lipicanci gredo v Strasbourg.

Vlada je včeraj prvič posvetila sejo enemu samemu problemu - turizmu, saj premier Borut Pahor želi, da ta panoga postane zgodba o uspehu. Gostiteljica ministrskega zbora je bila Kobilarna Lipica, ki pa je primer slabe turistične prakse. "To, kar lahko danes vidimo v Lipici, je sramota za slovenski turizem in za državo. Imamo biser vseh biserov, kjer bi si vsi drugi obliznili prste, mi pa leta in leta puščamo, da stvar žalostno propada," je dejal Pahor in dodal, da Lipica mora postati biser. Tudi s pomočjo povečanega igrišča za golf na osemnajst lukenj!

Predsednik vlade namerava v kratkem ustanoviti strateški svet za turizem, ki ga bosta vodila z gospodarskim ministrom Matejem Lahovnikom, v njem pa bodo tudi drugi ministri, katerih ministrstva so kakor koli povezana s turizmom. Strateški svet bo spremljal in priporočal konkretne ukrepe za izboljšanje razvoja slovenskega turizma. Minister Lahovnik poudarja, da si je vlada postavila zelo smele načrte, ki jih namerava uresničiti do leta 2020: število nočitev povečati na deset milijonov, število prihodov turistov na tri milijone, neposredni priliv iz naslova potovanja pa na okoli 2,5 milijarde evrov.

Pahor od strateškega sveta za turizem tudi pričakuje, da bo presekal razprave o vlogi igralništva v turizmu. "Sprenevedanje glede tega se mora končati. Treba se bo odločiti, ali želimo, da je igralniški turizem pomemben segment slovenskega turizma ali ne. Nekaj vmes nima pomena. Sam menim, da je pomemben," je poudaril Pahor, ki ne nasprotuje niti tujim naložbam v turizmu. "Tujci vidijo v Sloveniji turistični raj, saj je majhna, obvladljiva in varna, zato želijo vlagati pri nas," je pojasnil.

Napovedal je, da bo vlada še pred poletjem sprejela kratkoročne, srednjeročne in dolgoročne cilje, povezane s turizmom. Med kratkoročne sodi tudi odločitev o morebitni graditvi igrišč za golf, denimo sečoveljskega. Kaj pa Lipica in morebitna širitev njenega "invalidnega" igrišča z devetimi luknjami? "O tem sem povprašal direktorja Kobilarne Lipica Tomija Rumpfa in njegov odgovor je bil pritrdilen: 18 lukenj je primerna oblika igrišča za golf. Dodatnih devet bi zgradili na terenu, ki je zdaj zaraščen in kjer ne bi ranili narave. Nasprotno, uredili bi jo."

Tomi Rumpf je dodal, da je vladi predstavil koncept nadaljnjega razvoja Kobilarne Lipica, v katerem sta primarna in sekundarna dejavnost ločeni, vendar lahko dosegata vzajemne učinke. "Zakonodajo, vezano na Lipico, bo treba spremeniti sistemsko, da bo omogočala nadaljnji razvoj ene in druge dejavnosti," pravi prvi mož Kobilarne Lipica in v bran širitvi igrišča za golf dodaja: "V kompleksu kobilarne imamo kar nekaj hektarjev, ki so se trajno zarasli. Imamo površine, na katere že trideset let ni stopila ne konjska ne človeška noga."