Inženirji že preiskujejo možnosti, ali bi lahko to napravo, ki je bila ustvarjena za to, da ustavi podobna uhajanja, nepravilno deluje od 20. aprila, ko je prišlo do eksplozije na naftni ploščadi Deepwater Horizon, v kateri je umrlo 11 delavcev podjetja BP. „Naslednja taktika bo 'strel s smetmi', saj bodo skušali z razrezanimi gumami, golf žogicami in podobnimi rečmi (in pod zelo visokim pritiskom) zamašiti napravo za preprečitev uhajanja nafte, s čimer bi situacijo rešili,“ je povedal Thad Allen. Nafta v Mehiški zaliv odteka s hitrostjo 800.000 litrov na dan.

Sicer so podobne taktike v preteklosti že uporabljali, a nikoli tako globoko pod morsko gladino.

BP je v soboto izhajanje nafte skušal zajeziti s kupolo, ki so jo na dno morja počasi spuščali 12 ur. Kmalu zatem so jo zajeli hidratni kristali, ki so lažji od vode in kupola je začela plavati s tokom. Kristali so tudi zamašili zgornji del kupole, kjer bi postavili cev za črpanje nafte. Direktor za operacije pri BP Doug Suttles je dejal, da to, kar so skušali narediti, ni delovalo in bodo videli, kaj lahko naredijo drugega.

Ogromen oljni madež se hitro in nevarno približuje tudi drugim delom ameriške obale, okoljevarstveniki pa se bojijo, da bo moralo za napako britanskega naftnega podjetja z življenjem plačati na stotine živali, ki živijo na tem območju. Ljudje so namreč že začeli prijavljati številna trupla ptic, rib in drugih živali, ki so jih našli ob obali.