"Ljubljano so osvobodili pogumni, z drznimi in častnimi dejanji, solzami, ranami in prelito krvjo," je pred 65. obletnico osvoboditve Ljubljane dejal Janković. Kot poudarja, so pri tem nekateri dali tudi največ - svoje življenje.

"Da nobena žrtev ni bila zaman, lahko danes pokažemo tako, da priznavamo in spoštujemo dejanja, ki so pomembno krojila preteklost in razvojno pot našega mesta, da smo ponosni na Ljubljano, ki je svobodna prestolnica, da živimo vrednote, ki so vodile v zmago in boljši svet, in nenazadnje, da smo za spravo, vendar brez spreminjanja ali potvarjanja zgodovine, ki je ena sama in jo moramo spoštovati," je prepričan župan.

Med tistimi, ki so ljubezen do domovine dokazali na najlepši in hkrati najtežji način, ima po njegovih besedah prav posebno mesto predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Janez Stanovnik, ki je bil danes imenovan za častnega meščana. S svojimi prizadevanji je, kot meni Janković, pomembno prispeval k svetli prihodnosti Ljubljane.

"Zlato obarvane pa naj bodo odslej tudi črke nekdanje ljubljanske županje Ane Nuše Kerševan, ki v spomin in čast vsem, ki so nam izbojevali svobodo, z ljubeznijo in vztrajnostjo neguje Pot ob žici," je o danes imenovani častni meščanki dejal župan.

Kot je v svojem nagovoru omenil Türk, je Ljubljana na svetovni zemljevid zgodovine prišla leta 1820 s kongresom svete alianse, ko je v svet prinesla misel globalne organiziranosti. Prav tako je bila Ljubljana po njegovih besedah prizorišče velikih misli in dejanj, ki so bila v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja povezana s samoodločbo naroda.

Ljubljana je, kot pravi, že dala velike prispevke k spreminjanju sveta. Ob tem se je vprašal, zakaj ne bi v težkih časih, ki jih preživlja EU, zbrali energijo, okrepili našo intelektualno moč in politični pogum ter naredili "nekaj, kar bo za Evropo in za svet pomembno".

Kerševanova je ob prejemu naziva častni meščan dejala, da ga sprejema s ponosom in odgovornostjo. "Zavedam pa se, da vsak posameznik lahko naredi zelo malo. Veliko naredimo samo takrat, kadar se vzamemo skupaj in kadar hočemo narediti nekaj večjega in velikega," meni.

Stanovnik pa je v nagovoru poudaril, da je bila osvobodilna fronta za Ljubljano nekaj neprimerno večjega, kot to pozna današnja generacija, saj so si takrat želeli, da bi bili vsi Slovenci skupaj ne glede na svetovne nazore. Ljubljana je po njegovih besedah preko trpljenja omogočila slovenskemu narodu, da se je dvignil in dosegel to, kar ima.

Na seji, ki so se je udeležili tudi nekateri ministri ter drugi politiki, so prav tako podelili tudi nagrade in plakete glavnega mesta.