Poslanka izpostavlja želje v Celju za izselitev vojašnice iz mesta stare, zato jo zanima, kakšne so možnosti za uresničitev teh zahtev. Poslanka ob tem sprašuje, kdaj bo objekt vojašnice na razpolago celjski občini, torej kdaj bo prišlo do preselitve obstoječe dejavnosti iz vojašnice.

"Vojašnica leži na območju širše Zahodno Štajerske regije, ki predstavlja sorazmerno velike možnosti za kadrovsko popolnjevanje enot, ki so nameščene v celjski vojašnici. Na tem območju drugih večjih nastanitvenih in delovnih vojaških objektov SV nima," v odgovoru Rihterjevi navajajo na ministrstvu za obrambo (Mors).

Po oceni Morsa bi bilo možno celjsko vojašnico dolgoročno preseliti na novo lokacijo, vendar na račun odprodaje objektov in pripadajočih zemljišč na obstoječi lokaciji. Glede na obrambne izdatke pa v naslednjem srednjeročnem obdobju po navedbah ministrstva ni mogoče računati niti na pripravo ustrezne dokumentacije za selitev oz. izgradnjo celjske vojašnice na novi lokaciji.

Ministrstvo še poudarja, da je že v preteklosti prišlo do določenega zmanjšanja območja celjske vojašnice v mestnem jedru na račun lokalnih potreb, spremenjena je tudi dejavnost nekdanjega doma JLA, prav tako so se zmanjšali vojaški kompleksi v primestnem območju, kot so Bukovžlak, Lokrovec in skladišče Pečovnik.

Rihterjeva je od Morsa želela tudi podatke, koliko je zaposlenih v celjski vojašnici, kakšna je njihova zaposlitvena struktura in kakšni so finančni izdatki iz tega naslova.

V zvezi s tem na Morsu navajajo, da v celjski vojašnici poleg enote, ki skrbi za delovanje vojašnice, deluje 20. motorizirani bataljon SV, skupno tu deluje 667 pripadnikov SV, nekateri med njimi so trenutno na mednarodnih operacijah in misijah izven Slovenije.

Stroški bruto plač za omenjene pripadnike znašajo 685.898 evrov mesečno. Lani so znašali stroški tekočega in investicijskega vzdrževanja celjske vojašnice 453.923 evrov, stroški prehrane zaposlenih pa 267.577 evrov, so še navedli na Morsu.