Obenem v Mladem forumu pozivajo vlado, njenega predsednika in resornega ministra, da zakon sprejmejo sočasno z novim zakonom o štipendiranju, ki bi predvidel več višjih štipendij za dijake in študente, so zapisali v sporočilu za javnost.

Ob pozivu ŠOS na shod za socialne pravice pa podmladek SD izraža upanje, da tokratni shod ne bo ponovitev črne srede, "ki se je iz protesta izrodila v množično pijančevanje srednješolcev", temveč vsebinsko obarvan shod. Na njem naj bo, kot upajo v Mladem forumu, izpostavljeno tudi "dejstvo, da ima peščica študentskih funkcionarjev in direktorjev možnost nenadzorovanega trošenja študentskega denarja brez kakršnegakoli učinkovitega nadzora".

"Prepričani smo, da bodo študentje po treznem premisleku pozvali svoje predstavnike, naj nastopijo bolj konstruktivno in prenehajo braniti lastne privilegije," še dodajajo v Mladem forumu.

V ŠOS nad izjavami Mladega foruma niso presenečeni, podobne zavajajoče izjave in diskreditacijo pa pričakujejo tudi v prihodnje. Po njihovem je namreč očitno, da se podmladek SD zavzema za svojo korist, "saj do sedaj niso naredili še popolnoma nič za študente, sedaj pa jih želijo prepričati, da je restriktiven zakon zanje dober".

Kot so v študentski organizaciji zapisali v sporočilu za javnost, tudi sami podpirajo poziv študentom, naj si preberejo zakon o malem delu, vendar predvsem člen, "po katerem bo političnim podmladkom omogočeno, da dobijo del sredstev, ki so doslej namenjena raznovrstnim projektom".

Obenem opozarjajo, da se v ŠOS ne borijo za svoje privilegije, ampak želijo "zgolj preprečiti nepremišljeno implementacijo izjemno slabega zakona". Kot metanje peska v oči pa ocenjujejo poziv premieru in resornemu ministru, naj zagotovita sprejem zakon o štipendiranju sočasno s sprejemom zakona o malem delu.

"Člani Mladega foruma naj raje vprašajo predsednika vlade in resornega ministra, zakaj več kot 25 milijonov evrov iz koncesijske dajatve, ki so namenjeni kadrovskim štipendijam ter dodatnih 15 milijonov evrov, namenjenih za državne štipendije, ostane nerazdeljenih," dodajajo v ŠOS.

Pogajanja med vlado in študentskimi organizacijami glede predloga zakona o malem delu so kljub dolgotrajnim usklajevanjem še vedno na mrtvi točki. Premier Borut Pahor je v torek napovedal, da si bodo vzeli še 50 dni časa in nato organizirali konferenco o položaju študentov, ki bi se med drugim nanašala na vprašanja, kaj prinaša status študenta glede možnosti bivanja, zaposlovanja, štipendiranja in tega, da dobi najboljšo mogočo izobrazbo. Zakon o malem delu bo v tem času šel na vlado, vendar še "ne čez vlado", je dejal premier.

V ŠOS pa se zavzemajo za izločitev študentov in dijakov iz zakona o malem delu, saj naj bi z njegovo uveljavitvijo po njihovem posegli v gmotno stanje in možnost študija velikega dela mladih. Ob tem pa za 19. maj napovedujejo študentske demonstracije.