Akontacija dohodnine in davka od dohodkov pravnih oseb pri dohodku od obveznic je povzročala višjo ceno obveznic, ki so jih izdajale gospodarske družbe s sedežem v Sloveniji, je pojasnil Križanič. Z odpravo akontacije bodo lahko banke in podjetja učinkoviteje nastopili na svetovnem kapitalskem trgu, kar bo po njegovih besedah razbremenilo vlogo države pri preprečevanju upada dejavnosti finančnega sektorja.

Z novelama zakonov o dohodnini ter o davku od dohodkov pravnih oseb se bo uvedla nova olajšava za zaposlovanje težje zaposljivih oseb, hkrati pa zvišala splošna olajšava za vlaganja v raziskave in razvoj. Obe bosta veljali že za leto 2010.

Nova olajšava za novo zaposlovanje je predvidena v obliki zmanjšanja davčne osnove od dohodka iz dejavnosti oz. za davek od dohodkov pravnih oseb za novo zaposlovanje določenih težje zaposljivih kategorij oseb. Gre za mlajše od 26 let in starejše od 55 let, ki so bili vsaj šest mesecev prijavljeni na zavodu za zaposlovanje, je povedal Križanič.

Delodajalcu se bo davčna osnova znižala za 45 odstotkov izplačane plače te osebe, olajšavo pa bo lahko uveljavljal prvih 24 mesecev njene zaposlitve. Ob tem je Križanič kot dodaten pogoj izpostavil, da se bo moralo skupno število zaposlenih pri tem poslovnem subjektu v poslovnem letu povečati.

Splošna olajšava za vlaganja v raziskave in razvoj, ki zdaj znaša 20 odstotkov, se bo z uveljavitvijo novel zakona o dohodnini ter zakona o davku od dohodkov pravnih oseb zvišala na 40 odstotkov zneska za vlaganja v raziskave in razvoj. Hkrati se ohranja desetodstotna regionalna olajšava, je dodal minister, ki pričakuje, da bodo slovenska podjetja uspela ustvariti takšne tehnologije, da bodo bistveno konkurenčnejša na svetovnem trgu ter povečala obseg dejavnosti in prihodke.

Spremembe vseh treh zakonov bodo imele po Križaničevih besedah nevtralen finančni učinek na državni proračun. Sam pričakuje, da se bo DZ strinjal z obravnavo po nujnem postopku in bodo vse tri novele zakonov začele veljati sredi junija.