Socialni partnerji bodo v četrtek le obravnavali predloge zakonov o delovnih razmerjih, o urejanju trga dela in malem delu. Predloge bi morali namreč obravnavati na zadnji seji ESS 9. aprila, a so jih na zahtevo sindikatov umaknili z dnevnega reda. Po takratnem dogovoru naj bi usklajevanja končali do petka, 23. aprila, a so sejo ESS preložili na 29. april, ko bodo obravnavali tudi predlog novele zakona o zavarovalništvu.

Minuli teden namreč tristranska delovna skupina še ni končala z delom, a tudi v nadaljnjih usklajevanjih zakona o delovnih razmerjih socialni partnerji niso dosegli konsenza, je povedal izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Andrej Zorko.

Sindikati namreč ne pristajajo na zakon o delovnih razmerjih, ki predvideva skrajšanje odpovednih rokov in znižanje odpravnin ter od vlade pričakujejo, da tak predlog umakne.

Glede zakona o urejanju trga dela so konsenz dosegli delno. Odprto vprašanje ostaja še višina nadomestila za čas brezposelnosti, obdobje prejemanja nadomestila in tudi pravica do denarnega nadomestila za čas brezposelnosti v primeru, ko delavec zahteva sodno varstvo pravic. Slednje naj bi usklajevali na seji ESS.

Tudi glede zakona o malem delu socialni partnerji še niso usklajeni, po besedah Zorka so zadnji osnutek predloga prvič obravnavali šele minuli petek. Sindikati tako pričakujejo nadaljevanje usklajevanja zakona v delovni skupini. Sicer pa sindikati prav tako kot študentje menijo, da bi študentsko delo morali obravnavati v posebnem zakonu.

Izvršni sekretar ZSSS opozarja še na nejasno ločnico med rednim in malim delom, zaradi česar bi po njegovih besedah lahko naraščalo zaposlovanje preko malega dela in upadalo redno zaposlovanje. To je, dodaja, v nasprotju z namenom samega zakona.

Socialni partnerji bodo tako v četrtek iskali konsenz pri vseh omenjenih predlogih zakonov. Precej "ostre in vroče razprave" je po besedah Zorka pričakovati tudi glede novele zakona o zavarovalništvu, saj posega na področje prostovoljnega dodatnega zdravstvenega zavarovanja in v sam status Vzajemne.

V kolikor bo vlada sprejemala zakone, ki bodo krčili socialno varnost, so sindikati že napovedali možnost referenduma o pokojninski reformi in delovnopravni zakonodaje. Sindikati ne izključujejo niti možnosti stavke. Ali bodo v četrtek dosegli konsenz, je po Zorkovih besedah odvisno od vlade: "Ali bo dala prednost socialnemu dialogu ali pa bo šla po poti nespoštovanja socialnih partnerjev".

Medtem pa je minister za delo družino in socialne zadeve Ivan Svetlik po današnjem sestanku s študenti in premierom Borutom Pahorjem dejal, da so glede malega dela še nekatera odprta vprašanja, a v glavnih zadevah ni razhajanj.