Evropska komisija naj bi v začetku prihodnjega tedna Evropskemu parlamentu za zaprtimi vrati predstavila svoje ocene, kako BiH in Albanija izpolnjujeta kriterije za odpravo vizumov. Ekspertne ocene sicer niso javne, naj bi pa bila po neuradnih virih BiH bolje ocenjena od Albanije, a nobena naj še ne bi v celoti izpolnjevala pogojev za odpravo vizumov. Te ocene so posredovane tudi državam članicam, da bo Evropska komisija pred formalno objavo priporočil dobila tudi njihov odziv.

Po navedbah virov naj bi Evropska komisija priporočila oziroma zakonodajni predlog glede vizumske liberalizacije za BiH in Albanijo objavila konec maja ali v začetku junija. Po pričakovanju diplomatov bi se to moralo zgoditi vsaj do junijske konference EU in Zahodnega Balkana v Sarajevu. O teh priporočilih bosta nato odločala še Evropski parlament in Svet, po optimističnih pričakovanjih septembra, da bi potem državljani BiH lahko brez vizumov v EU potovali morda že konec septembra ali pa v začetku oktobra.

S tem se želi državljanom BiH ponuditi in pokazati tudi povsem konkretne koristi, ki jih prinaša EU. Hkrati pa razelektriti predvolilno kampanjo evropskih tem. Po drugi strani pa želi EU na ta način tudi povsem konkretno vzpodbuditi politike v BiH, da se bodo čim prej po volitvah resneje lotili ustavnih reform, ki so nujno potrebne za nadaljevanje države na poti proti evroatlantskim organizacijam.

Ena izmed tovrstnih vzpodbud je tudi akcijski načrt za članstvo (MAP) v zvezi Nato, ki so ga BiH zunanji ministri Nata pogojno odobrili v četrtek zvečer v Tallinnu. To je po navedbah diplomatskih virov pravzaprav eden prvih glavnih korakov BiH na poti proti evroatlantskim integracijam v zadnjih letih in vendarle tudi priznanje za dobro opravljeno delo.

BiH sicer čaka še veliko dela, vendar pa po volitvah ne sme predolgo odlašati s procesom iskanja ustavnih reform, ki je bil začet lansko jesen v Butmirju pri Sarajevu, opozarjajo diplomati. Upanje je, da bo po volitvah prišlo tudi do umiritve retorike, ki ta proces zavira in ustvarja tudi dodatne probleme. V BiH pa morajo tudi čim prej spoznati, da prej ko bodo pomagali sebi, prej in bolj jim bo pomagala tudi EU, še dodajajo diplomati.