Prekomerne sankcije?

Možnosti pogodbenih kazni in neplačilu "preveč" zaračunanih storitev, ki ju ima ZZZS sicer šele od lanskega leta, pa močno nasprotujejo v zdravstvenih zavodih. Po njihovem so pogodbene kazni v nasprotju z zakonodajo, sankcije ob nepravilno obračunanih storitvah pa so glede na kršitve daleč prekomerne. Poleg tega se lahko zgodi, da bodo izvajalci posameznega bolnika zaradi takšnega pritiska obravnavali po lažji poti, kot bi ga sicer, ugotavlja direktorica Združenja zdravstvenih zavodov Darja Vižintin Zupančič.

V primeru, da ZZZS presodi, da je bila storitev preveč zaračunana, od lanskega leta velja, da izvajalcu ne plača ničesar. Ne "odtrga" mu torej le preveč zaračunanega, ampak tudi znesek, do katerega bi bil izvajalec po mnenju ZZZS upravičen. "Če zavod ne bo priznal, da gre za zahtevnejšo obravnavo, se lahko zgodi, da se bodo v takšnih primerih izvajalci v prihodnje odločali za manj zahtevno obravnavo. V večini primerov ne gre za namerne zlorabe, ampak za nejasna pravila obračunavanja. To je zato pogosto stvar interpretacije. Nadzor se odloča le na podlagi dokumentacije, zdravnik pa je bolnika videl in se odločal na podlagi tega," je poudarila Vižintin-Zupančičeva.

Isti porod je lahko po mnenju zdravnikov na primer težji oziroma zahtevnejši, po mnenju ZZZS pa ne, je ponazorila. Težava je tudi v tem, da tudi o pritožbah na odločitve ob nadzorih odloča ZZZS, ni pa nobene neodvisne, višje instance. Pritožbe so tako le redkokdaj uspešne, je dodala Vižintin-Zupančičeva.

Odbijanje celotnih zneskov storitev v primeru nepravilnosti in možnost pogodbenih kazni ostajata tudi v letošnjem splošnem dogovoru, je povedal generalni direktor ZZZS Samo Fakin. "To je nujno, zato da bodo izvajalci delali v okviru pravil," je poudaril. Dodal je, da bi si sicer želeli, da izvajalcev v to ne bi bilo treba prisiliti s kaznimi, a se je v preteklih letih žal izkazalo, da brez njih ne gre. Fakin je prepričan tudi o tem, da zneskov storitev ob ugotovljenih nepravilnostih ne "odbijajo" po krivici, enako pa velja tudi za pogodbene kazni.

Letos posebno usmerjeni v čakalne dobe

ZZZS je lani opravil 734 nadzorov pri izvajalcih, največ sredstev pa so zaradi nepravilnega zaračunavanja "odbili" bolnišnicam. Njihove storitve so precej dražje od storitev zdravstvenih domov, zato so višji tudi "odbitki", je spomnila vodja oddelka za nadzor pri Direkciji ZZZS Olivera Masten Cuznar.

V nekaterih primerih izvajalcem ob preveč zaračunanih storitvah zaračunajo še pogodbene kazni, ki jih je skupaj z "odbitki" celotnih zneskov storitev prinesel lanski splošni dogovor v zdravstvu. Na ta račun gre večina pogodbenih kazni, je pojasnila Masten-Cuznarjeva. Te kazni med drugim zaračunavajo še, kadar izvajalci ne upoštevajo ordinacijskega časa, kadar neupravičeno odklanjajo nove paciente in ob nepravilnostih pri čakalnih vrstah. Letos se bodo pri nadzorih posebno usmerili ravno v področja z nerazumno dolgimi čakalnimi dobami.

"Odbitke" in pogodbene kazni bi morali izvajalci sicer poravnati takoj, a se to pogosto ne zgodi, je povedala Masten-Cuznarjeva. Nekaj izvajalcev je zoper ZZZS vložilo tudi tožbe, je potrdila Masten-Cuznarjeva, a še nobeden od postopkov na sodišču ni končan. Dodaja, da 734 nadzorov zajame le majhen del zdravstvenih storitev: "Potrebnih bi bilo več nadzorov, a so naše nadzorne kapacitete majhne".