Ta je v prvem polletju letošnjega leta znašal več kot 700 milijard dolarjev in če se ne bo zmanjšal, bo predstavljal precejšnje dolgoročno tveganje za ameriško gospodarstvo. Bernanke dodaja, da bodo obrestne mere še nekaj časa ostale na najnižjih nivojih, saj nizka stopnja inflacije takšno ravnanje dopušča.

Mednarodni denarni sklad opozarja, da se utegne visoka stopnja brezposelnosti v državah razvitega sveta nadaljevati vse do konca naslednjega leta. Stopnja brezposelnosti v ZDA trenutno znaša 9,7 odstotka, z zelo visokimi stopnjami brezposelnosti pa se otepajo tudi v Evropi, pri čemer izstopajo zlasti dežele južne Evrope.

Še vedno pa se v ZDA slabo piše japonskim proizvajalcem avtomobilov. Zadnji šok je doživela Toyota, ki je zaradi varnostnih opozoril iz prodaje umaknila model športnega terenskega vozila lexus GX 460. Po mnenju ocenjevalcev naj bi imel ta model pomanjkljivo delujoč sistem preprečevanja zdrsa vozila.

Ta teden je Organizacija držav izvoznic nafte v svojem poročilu znižala napovedi povpraševanja po nafti za letos. Temu so botrovala nižja pričakovanja glede povpraševanja s strani razvitih evropskih držav. Kartel OPEC je tako prvič v letu dni znižal dnevno količino načrpane nafte.

Ekspanzijo pa še vedno nadaljuje Kitajska, katere gospodarstvo se je v prvem četrtletju letošnjega leta na letni ravni okrepilo za skoraj dvanajst odstotkov. Ob tem nekateri že opozarjajo na možnost pregrevanja kitajskega gospodarstva. Podatki o relativno nizki stopnji inflacije pa od kitajskih oblasti v tem trenutku še ne zahtevajo umika javnofinančnih vzpodbud oziroma zaostrovanja denarne politike, ki je doslej že vodila do znižanja ravni investicij podjetij in količine denarja v obtoku.