Türk je spomnil, da nismo prva država, ki je uvedla tovrstno čistilno akcijo, upa pa, da bomo ena izmed najuspešnejših pri njeni izvedbi, kot tudi sicer pri resnosti obravnavanja okoljske problematike. To bo, kot je poudaril, tema naslednjih desetletij vsega človeštva.

"Poleg tehničnih rešitev in ekonomske računice bomo morali delati tudi na naši zavesti", je opozoril in obljubil, da bo v akciji sodeloval tudi sam. Predvidoma naj bi pomagal pri čiščenju v parku Tivoli v Ljubljani.

Da ima akcija ima velik simbolni in vzgojni pomen, je prepričan tudi minister za okolje in prostor Žarnić. "To je zelo močno sporočilo, da moramo paziti na okolje," je poudaril in dodal, da se bo akcije udeležil v Podutiku in Grosupljem.

"Problem nezakonitih odlagališč je v tem, da lahko ukrepamo šele takrat, ko in če dobimo tistega, ki odlaga. Takega obnašanja se ne da sankcionirati niti nadzirati," je dodal minister, ki se boji, da je edina prava pot osveščanje ljudi.

Akcija je po mnenju klimatologinje Lučke Kajfež Bogataj vsekakor pozitivna in potrebna, čeprav morda ne bo rešila celotnega problema. Za to je en dan mnogo premalo. "Svetovno, evropsko in slovensko ravnanje z odpadki ne dohaja sprotnega povečevanja količine odpadkov, pri nas pa se temu pridružuje še slaba organiziranost in po številu črnih odlagališč sodeč, porazna okoljska kultura," je opozorila. Ob tem je poudarila, da bodo v soboto v ospredju vidni odpadki, ki se jih vsi zavedamo, saj jih imamo lahko dobesedno na dlani.

Kajfež Bogatajevo pa enako, ali še bolj skrbijo nevidni odpadki, ki so ravno tako grožnja našemu obstoju. "Ozračje je naše največje 'črno' odlagališče ogljikovega dioksida, metana, dušikovih oksidov ipd. Kaj vse spuščamo v reke in kanalizacijo? V podtalnico se nam ilegalno prikradejo ostanki fitofarmacevtskih sredstev. Tudi drobnih delcev in ozona v prizemnem zraku, ki ga dihamo, ne vidimo, pa nam ta vseeno skrajšuje življenje za skoraj leto. Skratka - čim prej bodo potrebne tudi take akcije, kjer se bo "čistila" tudi nevidna svinjarija," je še opozorila klimatologinja, ki se bo akcije z družino udeležila v Bohinju, ob obali jezera.

"Akcija Očistimo Slovenijo prispeva k dvigu okoljevarstvene zavesti v Sloveniji, zato je gotovo korak v pravo smer. V Greenpeaceu si prizadevamo za sistemsko reševanje okoljskih vprašanj, vseeno pa podpiramo tudi konkretna dejanja posameznikov in skupin za zaščito okolja," je akcijo pospremila Nina Štros iz Greenpeace Slovenija. Formalno v Greenpeaceu v akciji ne bodo sodelovali, se pa bodo zaposleni in njihovi podporniki pridružili prostovoljcem v posameznih krajih.

Tudi v društvu za sonaraven razvoj Focus ocenjujejo akcijo kot zelo dobro potezo, ki osvetljuje enega najbolj perečih okoljskih problemov Slovenije. Focus v akciji kot institucija ne sodeluje, se je bodo pa udeležili.

Akciji se bo pridružila tudi organizacija za varstvo Alp Cipra Slovenija. Čiščenju se bodo pridružili preko turističnega društva Solčava, kjer bodo čistili predvsem planinske poti.