Na Inštitutu dr. Jožeta Pučnika menijo, da predstavljajo prve demokratične volitve veliko zgodovinsko prelomnico, zato bi želeli 20-letno obdobje življenja Slovencev v demokraciji osvetliti z različnih zornih kotov: zgodovinskega, pravnega, ekonomskega, filozofskega, kulturnega in seveda političnega, so zapisali v vabilu.

Napovedali so, da bodo ob razmisleku o preteklem in trenutnem stanju demokracije in pluralizma ter družbeni klimi v Sloveniji posebno pozornost namenili tudi pogledu v prihodnost oziroma vprašanju, kakšna bo ali naj bi bila naša država čez dvajset in več let.

V okviru 4. Pučnikovih dnevov ob akademiji napovedujejo za vsak dan po tri razprave. Na prvi z naslovom Rojstvo demokracije in stanje po 20 letih bodo danes sodelovali Dimitrij Rupel, Lojze Peterle in Janez Janša, na drugi o Usedlinah totalitarizma v demokraciji pa Jože Dežman, Stane Granda in Dean Komel.

Danes bo še razprava z naslovom Podmladki - med spomini in prihodnostjo, v petek pa bo najprej govora o medijih in demokraciji, nato o Demosu in njegovi dediščini. Zadnjo razprava bo potekala pod naslovom Naslednjih 20 let.

Na prvih večstrankarskih volitvah v Sloveniji po drugi svetovni vojni je zmagala Demokratična opozicija Slovenije (Demos), ki je tudi oblikovala vlado pod vodstvom tedanjega predsednika SKD Lojzeta Peterleta. Njegovo vlado je skupščina potrdila 22. maja 1990. Za predsednika predsedstva pa je bil v drugem krogu izvoljen Milan Kučan. Maja 1990 je bila prva seja 240 novoizvoljenih delegatov skupščine, ki je za svojega predsednika izbrala Franceta Bučarja (SDZ).