V zaselku v bližini Litije se že lep čas odvija prava drama. Lokalna posebneža Jože in Slavko sta tako sprta, da se prebivalci bojijo, da bo njihovo, sicer tradicionalno miroljubno naselje zajela prava vojna. Za kaj gre? Pred približno tremi leti se je lokalni obrtnik Jože, sicer ljubljenček župana, odločil postaviti nekakšno lopo blizu meje med njegovo in Slavkovo parcelo. Niti pomislil ni, da bi o tej svoji nameri obvestil tudi Slavka, kaj šele, da bi za ta ukrep pridobil njegovo soglasje. Ker velja za lokalnega "šerifa", je lopo veselo postavil na črno, češ, kaj mi pa morejo. Županovemu ljubljenčku bodo pa že malo pogledali skozi prste.

Krepko se je uštel. Slavko je zagnal vik in krik in o Jožetovem dejanju obvestil vse, kogar se je obvestili dalo: župana, podžupana, inšpekcijo in policijo. Jože mu ni ostal dolžan. Vtaknil se je v njegovo teraso, češ da je zgrajena en meter dvajset preblizu njune meje. Poleg tega so se Slavku začele dogajati čudne stvari - opazil je, da mu je nekdo zastrupil rože, naslednji dan pa se ni mogel odpeljati s svojim avtomobilom, ker je imel prazne pnevmatike.

Boste rekli, še ena zgodba iz bogate zakladnice slovenske medsosedske (črne) kronike. Bo držalo, čeprav bi lahko mnoge take zgodbe preprečili, če bi le ravnali mirneje, konstruktivneje in manj arogantno.

Izvirni greh za to, da imamo pri nas toliko medsosedskih sporov, vsekakor leži v posameznikih, ki ne razumejo,da je medsosedska komunikacija občutljiva reč, do sosedov pa je treba biti prijazen in fer. A vendarle del krivde za tako stanje nosi tudi država, ki s številnimi nerazumnimi zahtevami pri gradnji objektov greni življenje sicer korektnim državljanom.

Dokaz za to so nekatera določila uredbe o vrstah objektov glede na zahtevnost. V skladu s to uredbo se objekti delijo na zahtevne, manj zahtevne, nezahtevne in enostavne. Le za zadnje ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja, pa še to le, če velja, da je tak objekt v uredbi izrecno označen kot enostavni objekt, da ima vlagatelj pravico graditi na zemljišču, na katerem namerava zgraditi objekt, da gradnja ni v nasprotju s prostorskimi akti in da so določeni vsi pogoji ter zahteve za gradnjo enostavnega objekta, ki jih predpisuje uredba - teh pogojev pa ni ravno malo.

Kaj pa če se odločimo postaviti nižjo ograjo ali drvarnico? Ali imamo vsaj pri tem kaj "umetniške svobode" ali nas tudi v tem primeru čaka soočenje z nebodigatreba birokracijo? Žal velja to drugo, saj oba objekta štejeta med nezahtevne objekte, za katere je treba pridobiti celo gradbeno dovoljene. Resda tu postopek pridobitve le-tega ni pretirano zapleten - toda kljub temu je težko najti razumski razlog, ki bi upravičeval, da je tudi pri gradnji takih mini objektov potreben državni "žegen".

In teh nezahtevnih objektov sploh ni malo. Gradbeno dovoljenje boste denimo morali pridobiti tudi za garažo, za steklenjak, za uto oziroma senčnico, za kozolec, za silos, za skedenj, za gnojišče in tudi za betonsko korito, namenjeno zbiranju vode za namakanje.

Vrnimo se še enkrat k našima Jožetu in Slavku. Postavimo hipotetično vprašanje - ali glede na zapisano lokalni šerif Jože za postavitev svoje lope res potrebuje tako gradbeno dovoljenje kot tudi Slavkovo soglasje? Gradbeno dovoljenje potrebuje v vsakem primeru, saj na podlagi omenjene uredbe enoetažna pritlična lopa, ki je namenjena shranjevanju orodja, vrtne opreme in podobnega, sodi med nezahtevne objekte, za katere je treba pridobiti gradbeno dovoljenje. Ampak še preden bo vložil vlogo za pridobitev gradbenega dovoljenja, bo moral pridobiti še izračun faktorja pozidanosti in lokacijsko informacijo za gradnjo omenjenega objekta. Paragrafi so torej na Slavkovi strani in Jože bo moral pridno izpolniti vse zakonske zahteve, če bo želel, da bo njegova lopa postavljena legalno.

Kaj pa Slavkovo soglasje? Ga potrebuje? Če bo postavil objekt preblizu skupne meje, da. Glede na njun ne ravno zgleden odnos lahko upravičeno sklepamo, da ga sploh ne bo dobil. Ne bi ga potreboval le, če bi bil njegov od skupne meje nekoliko bolj oddaljen.

Razlog več torej, da pri gradnjah malih objektov vendarle upoštevamo tudi želje sosedov, pa četudi gradimo na lastni parceli.

Steklenica vina ali zgolj prijazen klepet z njimi ponavadi zaležeta, da bomo pridobili vsa možna soglasja in uživali ob naših novih utah, lopah, drvarnicah…