Na večerjo, ki je trajala približno dve uri, so bili poleg Pahorja in Fischerja povabljeni še voditelji Poljske, Slovaške, Madžarske, Bolgarije, Romunije, Litve, Latvije, Estonije in Hrvaške.

"V pogovoru nam je Obama zagotovil, da smo še vedno del evroatlantskega prostora," je dejal češki premier po srečanju, ki je potekalo na ameriškem veleposlaništvu v Pragi.

Fischer je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še pojasnil, da je več udeležencev pozvalo k "transparentnosti in učinkovitosti" odnosov z Rusijo, s čimer se je ameriški predsednik strinjal.

Bela hiša pa je po večerji sporočila, da so zbrani voditelji izrazili mnenje, da je "izboljšanje odnosov med Washingtonom in Moskvo zmanjšalo napetosti in ustvarilo nove priložnosti za države v regiji, da tudi same izboljšajo odnose z Moskvo".

Obama se je voditeljem zahvalil za "njihovo žrtvovanje" v zvezi z operacijami Nata v Afganistanu, vsi pa so se strinjali, da je treba konkretno odgovoriti na dejstvo, da Iran ni izpolnil mednarodnih obveznosti, je še sporočila ameriška administracija.

Češki premier je povedal, da je večerja potekala v zelo odprtem in konstruktivnem ozračju, Obama pa je po njegovih besedah "ne le odličen govornik, temveč tudi zelo pozoren poslušalec".

Hrvaška premierka Jadranka Kosor pa je po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina povedala, da je na srečanju, na katerem je vsak voditelj dobil čas za predstavitev svojih stališč, izrazila željo, da bi bila BiH stabilna država treh enakopravnih narodov in bi čim prej dobila perspektivo članstva v Natu. Poudarila je še, da je podpis arbitražnega sporazuma med Hrvaško in Slovenijo primer, kako bi morale sosednje države reševati odprta vprašanja.

Tudi slovenski premier Pahor je, kot je povedal po srečanju, opozoril na razmere v BiH, ZDA pa se je zahvalil tudi za njihovo podporo procesu z Brda. Tretja tema Pahorjevega nagovora pa je bil Afganistan, glede katerega je opozoril, da povečevanje števila tujih vojakov v tej državi samo po sebi še ni zadostna strategija in ne bo rešila problema, pa tudi za javnost je vse manj prepričljiva.

Ameriški predsednik, ki je v četrtek v Pragi z ruskim kolegom Dmitrijem Medvedjevom podpisal sporazum o jedrskem razoroževanju, se bo s češkim premierom Fischerjem in predsednikom Vaclavom Klausom danes sestal še na dvostranskih pogovorih, sredi dneva pa se bo vrnil v Washington.