Kot je Kresalova danes dopoldne ob robu posveta o nasilju v družini na Brdu pri Kranju povedala novinarjem, je v omenjenem poročilu zapisano tudi, da je delo generalne državne tožilke nezakonito. Spomnila je, da so se skupaj odločili za sprejetje reform na tožilstvu, ta Pahorjeva odločitev "pa pomeni, da teh reform ne bomo mogli speljati. Potem pa ne vemo, zakaj še bomo v vladi".

Predsednika vlade so v LDS prosili, da do ponedeljka pove svoje stališče o tem, ali reforme v pravosodju, tožilstvu in policiji lahko speljejo do konca, je pojasnila ministrica za notranje zadeve Kresalova. "Počakali bomo njegov odgovor, potem pa se bomo odločili, ali bomo ostali v vladi," je nadaljevala.

Premier Borut Pahor je sicer popoldne na novinarski konferenci po seji vlade povedal, da bodo izpolnjeni vsi pogoji za to, da bo LDS ostala v koaliciji, če tako želi in če je to odvisno od treh predlogov, ki so jih dali. Kot je napovedal, bo o tem tudi pisno obvestil predsednico LDS Katarino Kresal, tako "da lahko s tega vidika koalicija in vlada nemoteno dela".

Na vprašanje, ali je mogoče reforme izpeljati, tudi če Barbara Brezigar ostane generalna državna tožilka, pa je Kresalova dejala, da "ne moremo spregledati, da na tem mestu deluje nezakonito, da a priori zavrača kakršnekoli spremembe in reforme, da si zatiska oči, da je tam vse v redu, da tožilstvo dela dobro na področju gospodarskega kriminala".

Pojasnila je tudi, da Pahorju niso postavili ultimata: "Mi želimo samo jasno vsebinsko potrditev predsednika, da lahko izpeljemo med ostalimi reformami tudi reformo tožilstva, ki je na a priori zavračanja česarkoli novega in glede na nezakonito ravnanje Brezigarjeve ne bo moč speljati pod njenim vodstvom". Reforme pravosodja se po njenem ne da izpeljati brez vrhovnega tožilstva.

Kresalova je tudi pojasnila svojo odsotnost na današnji redni seji vlade. Pravi, da je že v sredo najavila svojo odsotnost zaradi sodelovanja na posvetu na Brdu. Na vladi jo je nadomeščal državni sekretar Gorazd Klemenčič, tudi sicer pa notranje ministrstvo po njenih besedah na vladi "ni imelo nobene prav težke točke". Prav tako je zavrnila, da bi njena odsotnost pomenila tihi bojkot, pač pa je s svojo prisotnostjo na Brdu dala vsebinsko in moralno podporo posvetu.