Kot je v izjavi za medije pojasnil Türk, so se v današnjih pogovorih posvečali zlasti vprašanju, kako spodbujati dobre prakse, pri tem pa je sam posebej poudaril vprašanje izobraževanja. Izobraževanje Romov je pomembno za njihovo vključenost v družbo, za njihovo iskanje zaposlitev in tudi zato, da se zmanjšajo kulturne razdalje med romskim in večinskim prebivalstvom v Sloveniji.

V pogovorih so, kot pravi, odkrili smo tudi nekaj dobrih praks, nove oblike pomoči romskim otrokom za izobraževanje na predšolski ravni in tudi med šolanjem. "Verjamem, da bi morali vsem takim dobrim pojavom posvetiti dovolj pozornosti, tako da bi na tej podlagi lahko tudi prilagajali nacionalni program za Rome in poskrbeli za to, da bi se uresničeval dobro," poudarja predsednik republike.

Na vprašanje, kaj lahko državljani storimo, da bodo Romi lahko s ponosom rekli, da so Romi, je odgovoril, da se lahko za začetek udeležimo festivala romske kulture, ki poteka v tem času. "Mislim, da se moramo tudi bolje poznati, dobro bi bilo, če se romska kultura nekako bolj poveže in integrira v naše kulturne prireditve," pravi Türk. To bo po njegovem prepričanju pomagalo zmanjšati kulturno distanco.

Kot poudarja, moramo hkrati doseči višji izobrazbeni nivo Romov. "So tudi ukrepi na področju zaposlovanja, kjer je bilo nekaj rezultatov, ampak ti rezultati so vedno omejeni in majhni, če se hkrati ne dviguje splošna izobrazbena raven," meni predsednik republike.

Po njegovih besedah morajo otroci pravočasno dobiti dovolj jezikovnega znanja in motoričnih spretnosti, da se lahko potem v izobraževalni proces vključijo bolj uspešno.

Predsednik Türk je danes najprej sprejel predstavnike romskih organizacij, med njimi tudi predsednika Zveze Romov Slovenije Jožeka Horvata - Muca in predsednika Foruma romskih svetnikov Slovenije Darka Rudaša. Nato pa se je srečal tudi z otroki iz romskega naselja Rosalnice pri Metliki.