"Ti podatki so morali priti iz vlade, enega ali drugega ministrstva, in tam je treba iskati tistega, ki je podatke objavil na spletu. To pa je storil z očitno namero, da okrivi nekoga drugega,“ je danes dejal predsednik Hrvaške Ivo Josipović.

Josipović je dodal, da se strinja s premierko Kosorjevo, da je objava delo paraobveščevalnega sistema. "S tem da se to paraobveščevalno podzemlje po mojem mnenju išče na napačnem mestu. To ni bil Rakar,“ poudarja Josipović.

Predsednik je potrdil, da je on svetoval Marku Rakarju, naj pokliče njegovega svetovalca za državno varnost Sašo Perkovića.

Josipović se je odzval tudi na obtožbe predsednika Združenja hrvaških vojnih invalidov Josipa Đakića, da je register prišel na dan prek predsedniškega urada. "Naj Đakić le kaže s prstom,“ je dejal Josipović in še enkrat poudaril, da je objavljen le del celotnega registra. Šlo naj bi za izčiščeno verzijo iz leta 2006, s katero se med branitelje in državljane le vnaša nemir, saj ni celotna, je povedal Josipović. Ob tem je še dejal, da njegov urad registra sploh nikoli ni imel, tako da ga tudi objaviti ni mogel.

Izpuščeni hrvaški bloger: Nisem objavil registra braniteljev, nad to domnevo sem zgrožen

Marka Rakarja, znanega blogerja, ki naj bi stal za objavo registra hrvaških braniteljev iz domovinske vojne, so hrvaški policisti včeraj zvečer že izpustili iz pripora. Hrvaški policisti so ga zadržali po prostovoljnem prihodu na policijsko postajo v zvezi z informacijami o objavi registra, je včeraj poročal Jutarnji list.

Včeraj pozno zvečer je bil Rakar, ki ga je policija izpustila ob 23.40 uri, že v svoji pisarni, kjer je policija opravila preiskavo. Ob istem času so opravili hišno preiskavo tudi v njegovem stanovanju, poroča index.hr.

"Ob 15.40 so me aretirali zaradi utemeljenega suma izdaje državne skrivnosti,“ je dejal Marko Rakar potem, ko ga je policija že izpustila. Dodal je, da so ga policisti obravnavali zelo korektno in mu pomagali razumeti, zaradi česa je pravzaprav zaprt.

Ko je Rakar izvedel, da se je na nekem portalu pojavil komentar, da za objavo registra stoji on, ga je po lastnih besedah zajela panika. V torek zvečer je telefoniral v predsednikov urad in se ponoči prek elektronske pošte dopisoval s hrvaškim predsednikom Josipovićem. "V sredo ob 7.15 sem se po telefonu slišal s svetovalcem za državno varnost Sašom Perkovićem, ki mi je svetoval, naj grem na policijo. To sem tudi naredil,“ pravi Rakar.

Bloger je dodal, da je policija v preiskavah njegovega stanovanja in pisarne zasegla nekaj predmetov. Na vprašanje novinarjev, ali je on objavil register braniteljev, je Rakar sinoči odgovoril: "Jaz nisem objavil registra braniteljev. Nad to domnevo sem zgrožen, zaradi tega sem se bal celo noč. Pojavili so se določeni besni ljudje, ki mislijo, da sem jaz kriv, to pa je zame velika težava. Zahtevam, da se to razišče in dokaže, da nisem kriv. Ne vem, kako bi se to lahko dokazalo, vendar sem pripravljen tudi postati veren, če se zadeva reši.“

Sicer je včeraj njegov odvetnik že prej povedal, da bo Rakar izpuščen v poznih nočnih urah. Rakarju namreč niso odredili 24-urnega pridržanja, kot so poročali nekateri mediji. Večernji list poroča, da so ga pridržali zato, ker je zavrnil poligrafski test, načelnik kriminalistične policije Vitomir Bijelić pa je izjavil, da je bil Rakar pridržan, da ne bi uničil dokazov, ki bi lahko razkrili, kdo je objavil register.

Register si lahko ogledate tukaj.