Awlaki je do leta 2004 v ZDA kot muslimanski duhovnik opravljal ostre pridige proti politiki Washingtona. Nato se je preselil v Jemen, kjer se je skrival vse do lanskega novembra. Potem ko je vojaški psihiater major Nidal Malik Hasan v Fort Hoodu v Teksasu pobil 13 ljudi, pa je preiskava odkrila, da si je morilec dopisoval z Awlakijem, ki ga je vzpodbujal k ukrepanju.

Zvezo z Awlakijem so kasneje odkrili tudi pri mladem Nigerijcu, ki je skušal lani za božič razstreliti potniško letalo nad Detroitom z bombo v spodnjih hlačah. Ameriški obveščevalci menijo, da se je Awlaki v Jemnu preobrazil iz nergača in kritika v operativca teroristične organizacije, torej človeka, ki aktivno sodeluje v pripravah na napade.

O tem, da so ga uvrstili na seznam oseb, ki jih lahko CIA v tujini aretira ali ubije, je že januarja poročal Los Angeles Times, v torek pa ponovno agencija Reuters. Še preden so ga uvrstili na omenjeni seznam, pa naj bi že bil uvrščen na podoben seznam, ki ga ima ameriška vojska.

Za Awlakijevo uvrstitev na seznam "za odstrel" je bilo sicer malce več sestankov. Ameriška CIA lahko namreč brez skrbi v tujini pobija tujce, ki ogrožajo ZDA, za ameriške državljane pa je potrebno posebno dovoljenje, ki ga je dal Svet za nacionalno varnost. Zgodba je zanimiva, ker ni na voljo podatkov, da bi administracija prejšnjega predsednika Georgea Busha na podobne sezname uvrstila ameriške državljane; to je veljalo le za tujce.