LDS še pogojuje, naj Pahor z magnetograma sestanka s pravosodnim ministrom Alešem Zalarjem, Brezigarjevo in tožilko Branko Zobec Hrastar umakne oznako zaupno.

Pahor mora v skladu z zahtevo LDS tudi javno podpreti izpeljavo nadaljnjih reform vodenja, organizacije in delovanja državnega tožilstva z novim zakonom o državnem tožilstvu, ki ga je pripravilo ministrstvo za pravosodje. Od premiera pa v LDS pričakujejo tudi odkrit in korekten partnerski odnos, je na novinarski konferenci po seji sveta stranke pojasnila Kresalova.

V kolikor Pahor teh zahtev ne bo izpolnil, LDS po besedah predsednice odhaja iz koalicije brez nadaljnje razprave. "Na takšni osnovi smo šli skupaj v vlado in samo na tej osnovi lahko skupaj v njej sodelujemo do konca," je še poudarila.

O tem, ali naj LDS ostane koalicijski partner ali ne, je sicer že od torkovega poldneva razpravljal izvršni odbor stranke, zatem pa še pozno v noč tudi svet LDS. V stranki je zavrelo zaradi Pahorjeve izjave po četrtkovi seji vlade, da ga Zalar z argumenti o nezakonitosti dela Brezigarjeve ni prepričal.

Na vprašanje, ali pričakujejo, da bi si premier lahko premislil glede Brezigarjeve in podprl njeno razrešitev, Kresalova odgovarja, da če bo podprl ugotovitve ministra, bo podprl tudi, da je Brezigarjeva večkrat kršila zakon.

V LDS tako menijo, da je korektno, da še enkrat opozorijo Pahorja, kaj je tisto, preko katerega ne morejo pri njihovem delu. Zahteve po ocenah Kresalove niso tako velike, če spoštuješ funkcioniranje pravne države, ministre in koalicijske partnerje.

Stranka tako pričakuje, da premier zagotovi normalne pogoje za delo v tej vladi ter odprt odnos, v katerem bodo odločali v vladi in ne na tiskovnih konferencah, je pojasnila predsednica. Pričakujejo tudi, da vlada dela na jasnih temeljih zakonitosti, enakosti pred zakonom za vsakogar, ne glede na njegovo politično pripadnost. "Če tega premier ni zmožen zagotoviti, potem smo v LDS izgubili zaupanje vanj. Potem nas ni prepričal," je bila odločna Kresalova.

Po njenih besedah namreč za LDS "umik v opozicijo ni konec sveta. Je samo odločitev, da v vladi ne moremo več izvajati politike, v katero verjamemo in delovati v skladu z načeli, na katera prisegamo". LDS ni šla v vlado zato, "ker bi rabili stolčke in privilegije, ampak zato, da bi spreminjali stvari na bolje in jih delali drugače, kot so se doslej".

Zalar je poudaril, da bo ostal član vlade pod pogojem, da se realizirajo sklepi, ki jih predlaga LDS. V nasprotnem primeru bo nepreklicno odstopil kot minister, enako bo storila Kresalova.

Državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Jožef Školč je v izjavi za medije po novinarski konferenci dejal, da objavo magnetograma omenjenega pogovora zahtevajo, ker je preveč špekulacij o tem, kako je pogovor tekel. Druge zahteve pa so po njegovih besedah del koalicijske pogodbe.

"Če se ni moč pogovoriti o njihovih zahtevah, potem premier odstopa od koalicijske pogodbe. Vprašanje torej je, ali se misli nadaljevati z reorganizacijo državnega tožilstva, ali je to prioriteta vlade in ali ministri uživajo zaupanje," je dejal Školč. O njegovem mestu v premierovem kabinetu pa, kot pravi, niso razpravljali.

Poslanec LDS Anton Anderlič pričakuje, da bodo vsi argumenti na mizi. Sam je sicer še vedno proti izstopu iz koalicije, "ampak, če se ne izvaja koalicijska pogodba, delo v vladi nima več smisla". "LDS je odgovorna stranka, ki je veliko naredila v tem mandatu, zato imamo pravico izvedeti, zakaj se nekatere reči iz pogodbe ne jemljejo resno," je dejal.

Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic je vesel, da je stranka na razpravi dala prednost vsebini pred stolčki, torej razreševanju problematike gospodarskega kriminala, korupcije in pranja denarja.

Člani sveta stranke so sicer omenjene sklepe po besedah predsednika sveta stranke Aleša Guliča sprejeli soglasno. Od 80 članov sveta jih je razpravljalo 35. Še pred svetom stranke je sicer od torkovega poldneva o izstopu iz koalicije razpravljal tudi izvršni odbor stranke.

Sklepi sveta LDS