Brez zaupanja ne bo mogla nadaljevati dela, je včeraj predsednica zbornice opozorila člane skupščine, ravno danes pa jo čaka zastopanje stališč zbornice na razpravi o novem zakonu o zdravstveni dejavnosti v državnem zboru. Predsednica skupščine zbornice Uršula Salobir Gajšek je predlagala, naj člani zaupanje Živčec-Kalanovi izkažejo kar z dvigom rok. Roke je dvignilo 44 članov skupščine od 78 prisotnih, pobudniki glasovanja o razrešitvi pa so glasno protestirali zaradi odločanja »po domače«. Ob predlogu Salobir-Gajškove je bilo namreč že jasno, da so zbrali dovolj glasov, da se izpelje formalno glasovanje o (ne)zaupnici predsednici. V kratkem nameravajo vložiti predlog za sklic izredne skupščine, pričakujejo pa, da se lahko do takrat razmerje glasov znotraj 90-članske skupščine nagne v prid razrešitvi Živčec-Kalanove.

Predsednica zdravniške zbornice pa včerajšnje glasovanje že razume kot »strnitev vrst«. »Sedaj, ko imam mandat naših poslancev, ki predstavlja nekaj tisoč slovenskih zdravnikov, bom to nalogo lažje opravila,« je Živčec-Kalanova o današnji razpravi o novi zdravstveni zakonodaji povedala potem, ko ji je večina članov izkazala zaupanje. Podpredsednica zdravniške zbornice Sabina Markoli nasprotno meni, da bi morali postopek glasovanja o zaupnici Živčec-Kalanovi izpeljati bolj demokratično, kot se je to zgodilo včeraj. Markolijeva sicer ocenjuje, da delo na zbornici, če odštejemo nekatere izjemne dogodke, »poteka relativno normalno«.

Prave razprave, ki bi pokazala, kako na dosedanje poteze Živčec-Kalanove gledajo člani skupščine zdravniške zbornice, pa včeraj ni bilo. Štetju rok je sicer sledilo ploskanje, a se ni oglasil nobeden od podpornikov nadaljevanja mandata Živčec-Kalanove, tudi med člani skupščine, ki rok zanjo niso dvignili, pa sta se oglasila le dva.

Nezadovoljstvo z delom predsednice zbornice, še zlasti glede njene vloge v primeru Nekrep, so doslej obelodanili predvsem ljubljanski zdravniki. Anketa v ljubljanskem regijskem odboru zbornice je pokazala, da je za glasovanje o zaupnici Živčec-Kalanovi kar 22 od 23 članov odbora, je povedal predsednik tega odbora Stanko Vidmar. »Razprave ni bilo, bil je le čustven nastop predsednice zbornice. Pogovorili se bomo s kolegi iz drugih regijskih odborov in zbornico z izredno skupščino skušali rešiti iz tega grozljivega krča in renomeja, ki ga trenutno ima,« je dejal član skupščine Dean Ravnik. Sejo je spremljal tudi kirurg Erik Brecelj z ljubljanskega onkološkega inštituta, ki ga podpora Živčec-Kalanovi glede na dosedanje odločitve skupščine ni presenetila. »To, kar so danes pokazali, je zame le dokaz, da je zdravniška zbornica mrtva,« je dejal.