"Mislim, da je stopiti na vlak zdravstvenih sprememb v tem hipu ena najbolj težkih nalog," je dejal Pahor in dodal, da Marušič to sprejema z izkušnjami, vizijo in pogumom. Premier naj bi kandidaturo za ministra vložil v državni zbor v kratkem času, verjetno v dveh ali treh dneh, je dejal Marušič.

Marušič je danes poslanskim skupinam koalicije predstavil analizo stanja v zdravstvu s projekcijo do leta 2013. V analizi se je dotaknil obeh pripravljenih zakonov, zlasti zakona o zdravstveni dejavnosti, pri čemer bo po Marušičevi oceni treba poiskati kompromis med njegovimi pogledi in pogledi strank. Pri omenjenem zakonu najbolj pogreša tehtne argumente, pri čemer izpostavlja ukinjanje strokovnega direktorja "na pamet, brez tehtnih argumentov".

Zakon o zdravstveni dejavnosti bi bilo po njegovih napovedih moč spremeniti z dopolnili

Glede na to, da je na poti iz vlade v parlamentarno obravnavo, ne morejo namreč izpeljati korenitih sprememb zakona, zato bodo poskušali spremembe vpeljati v že pripravljen zakon. Pri zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju pa bo predlagal bolj reformni pristop. Napovedal je namreč spremembe v sistemu financiranja zdravstvenih storitev, pri čemer bi se oblikovala košarica pravic, ki bi jo večinoma pokrili iz javnih sredstev.

To pa je po njegovem mnenju tudi prvi in najpomembnejši korak v jasni ločitvi javnega in zasebnega v zdravstvu. Glede omenjenega zakona je tudi dejal, da pripravljeni tekst res prinaša dodatna sredstva, vendar izkušnje govorijo, da večina teh predlogov ni bilo sprejetih v korist državljanov.

Na predstavitvah poslanskim skupinam je tudi povedal, da se zdravstvo približuje kritični fazi v že zelo kratkem času. Zato bo treba zelo hitro sprejeti zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, da bomo uspeli zadovoljiti tudi finančno vzdržnost, je dejal.

V strankah je, kot pravi, začutil podporo tudi glede stališč o reformi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Pri tem pojasnjuje, da omenjena reforma ne bo kratka in da bo treba opraviti poglobljeno analizo ter se na podlagi tega odločiti, kakšen model vpeljati.

SD in LDS odločili, da je primeren kandidat za ministra

Sicer pa sta poslanski skupini SD in LDS po predstavitvi Marušiča ocenili, da je primeren kandidat za ministra. Nekateri poslanci SD imajo glede kandidata zadržke, a po mnenju vodje poslanske skupine SD Bojana Kontiča to ne bo vplivalo na njihovo enotno podporo kandidatu pri glasovanju v DZ.

V poslanski skupini Zaresa Marušiča ocenjujejo kot velikega poznavalca zdravstva, pomisleke pa imajo zaradi tega, ker je zdravnik. Na te očitke Marušič odgovarja, da je na svoj poklic ponosen. Zdravniški poklic namreč jemlje kot prednost, saj pozna sistem, zato tudi zna postaviti prioritete.

Vodja poslancev Zaresa Cveta Zalokar Oražem je v dopoldanski izjavi za javnost dejala, da bodo z odločitvijo o podpori kandidatu počakali do sestanka z drugimi poslanskimi skupinami koalicije. Katja Mihelj Nagode iz službe za odnose z javnostmi stranke Zares pa je za STA zvečer potrdila, da poslanci Zaresa podpirajo Marušičevo kandidaturo za ministra.

Poslanci DeSUS se bodo ob glasovanju o podpori Marušiču po besedah predsednika DeSUS Karla Erjavca v državnem zboru najverjetneje odločali po lastni vesti.

Marušič je sicer v času ministrovanja Dušana Kebra opravljal funkcijo sekretarja na področju organizacije zdravstvenega varstva, z nastopom Andreja Bručana je bil decembra 2004 tudi imenovan na mesto državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje. Septembra 2007 je Bručana, ki je odstopil z mesta ministra, nadomestila Zofija Mazej Kukovič, s čimer je funkcija državnega sekretarja Marušiču potekla, saj je ta funkcija vezana na ministra za zdravje. V začetku 2008 je Marušič postal višji svetnik na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije, kjer je ostal do danes. Sicer pa je ves čas ohranjal delo v ambulanti v Splošni bolnišnici Izola.