Po besedah ministrice obstaja možnost, da bi bil v primeru, če bi bil Jelinčič kot član komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb seznanjen s podrobnostmi ukrepov, lahko ogrožen uspešen potek predkazenskega postopka. V konkretni zadevi ta namreč še ni v celoti zaključen in policija še izvaja določene aktivnosti za pridobitev dokazov, ki bi bili pomembni za kazenski postopek, je pojasnila.

Policija je predlagala, da se parlamentarni nadzor odloži za tri mesece oz. da se podatki posredujejo in nadzor opravi takoj, ko zaradi članstva osumljenega v komisiji ne bo več obstajala konkretna nevarnost seznanitve osumljenca s podatki iz predkazenskega postopka, je poudarila Kresalova.

V konkretnem primeru gre po njenih besedah za konflikt interesov. Tega se ne bi preprečilo niti s tem, če bi se poslanec izločil iz nadzora, saj bi še vedno lahko pogledal v magnetograme sej komisije, je dejala.

Ob tem je opozorila, da je komisija že v preteklosti "večkrat sprejemala zelo sporne odločitve in zahtevala stvari, ki niso v njeni pristojnosti". Od predsednika komisije Zvonka Černača zato pričakuje, da bo skrbel za verodostojnost komisije in da ne bo dopuščal oviranja predkazenskega postopka.

Po oceni ministrice je predsednik komisije, ki je odlog parlamentarnega nadzora dopoldne označil za nedopustnega, nadzor nad delom policije "spolitiziral do skrajnosti". Kresalova je še poudarila, da se "ne more znebiti vtisa, da pri zahtevanem nadzoru ne gre za javni interes, ampak za osebni interes osumljenca in njegovih političnih zaveznikov".

Prav tako je ministrica zavrnila Černačevo izjavo, da policija ni več pod nadzorom, saj je po njenih besedah podvržena konstantnemu nadzoru tožilstva in sodišča. Če bodo policijski postopki ogroženi, pa Kresalova napoveduje, da se bodo obrnili na ustrezne evropske institucije.

Ministrica je komentirala tudi predlog za kazenski pregon, ki ga je vložila zoper vodjo poslanske skupine SNS Zmaga Jelinčiča zaradi navajanja vsebin iz domnevnega elektronskega komuniciranja med njo in državnim sekretarjem Goranom Klemenčičem, ki ga po njenih besedah sploh ni bilo. Dejala je, da je bila vsa dokumentacija ponarejena in uporabljena izključno za diskreditacijo nje kot notranje ministrice.

Na vprašanje, kako komentira namige, da notranje ministrstvo z najemom stavbe Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) rešuje finančne težave lastnika Ram Investa Igorja Pogačarja, pa odgovarja, da ne ve, kakšno je Pogačarjevo finančno stanje in da je to tudi ne zanima. Ministrstvo tega stanja ne rešuje, rešuje pa prostorsko problematiko NPU, uprave kriminalistične policije in inšpektorata za notranje zadeve, je še pojasnila Kresalova.

Černačeva komisija opozarja na možnost političnih pritiskov na policijo

Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb v zadevi Prijatelj-Jelinčič zaradi možnosti političnih pritiskov na delo policije ne more opraviti nadzora vsaj dokler ni končan predkazenski postopek, so v skupni izjavi za javnost zapisali koalicijski člani komisije Dušan Kumer (SD), Franci Kek (Zares) in Anton Urh (DeSUS)

Odzivi predsednika komisije Zvonka Černača(SDS) na odlog parlamentarnega nadzora oz. izjave o tem, da v Sloveniji ni več nadzora policije oziroma da ima nadzor ena politična stranka, se zdijo pretirani in zavajajoči, menijo Kumer, Kek in Urh.

Kot so zapisali, odlog parlamentarnega nadzora, ki ga je na današnji seji komisije predlagala policija, pomeni, da se bo vlada šele odločila, ali se v posameznem primeru nadzorovanega ukrepa ali več med seboj povezanih nadzorovanih ukrepov nadzor začasno odloži.

To lahko sklene v primeru, če bi to resno ogrozilo uspešen potek posameznih dejavnosti policije, če bi ogrozilo uspešen potek predkazenskega postopka ali uspešno izvedbo posameznega ali več med seboj povezanih nadzorovanih ukrepov. Vlada lahko takšen sklep sprejme tudi, če obstaja nevarnost, da bi bilo s tem ogroženo življenje ljudi, ali v primeru, da obstaja resna nevarnost, da bi bilo s tem omogočeno razkritje zaščitenega vira informacij, navajajo poslanci.

Ko bo vlada o tem odločila oz. če bo sprejela predlog direktorja policije, to v ničemer ne pomeni, da bo v omenjenem primeru nadzor komisije onemogočen, so prepričani. Komisija namreč lahko z dvotretjinsko večino vseh članov komisije odloči, da se kljub sklepu vlade o začasnem odlogu nadzora ta nadzor izvrši, pojasnjujejo.

Predsednik komisije Černač je po njihovih navedbah "v svoji vnemi" s svojimi izjavami prehitel tako odločitev vlade kot tudi komisije. Komisija je namreč obravnavo te točke le prekinila in jo bo nadaljevala, ko bo pridobila omenjeni sklep vlade. To pa ne pomeni, da ne more opravljati nadzora nad vsemi preostalimi zadevami policije, so zapisali trije člani komisije.

Kot še navajajo Kumer, Kek in Urh, nimajo nobenih zadržkov ali težav v zvezi z omenjeno policijsko preiskavo, "četudi se preiskujejo ravnanja in dejanja ministra iz vrst koalicije".

Policija je danes predlagala vladi, da se začasno zadrži parlamentarni nadzor v zadevi Prijatelj-Jelinčič. Predsednik komisije Černač (SDS) in član komisije Jelinčič sta potezo ocenila kot nedopustno, član komisije Dušan Kumer (SD) pa kot zakonsko utemeljeno ravnanje.